Lavrov zveřejnil podmínku vystoupení Ruska z Rady Evropy

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem Rady Evropy, Thorbjørnem Jaglandem nazval podmínku, na základě které Moskva vystoupí z organizace. Oznámil to Sputniku mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy Daniel Holtgen.

Telefonický rozhovor proběhl včera. V oficiální zprávě ruského ministerstva zahraničí se uvádí, že Lavrov s generálním tajemníkem diskutoval o „krizové situaci“ v organizaci.
Holtgen potvrdil, že ministr zavolal generálnímu tajemníkovi kvůli výměně názorů.

„Lavrov ujistil Jaglanda, že Rusko chce zůstat v Radě Evropy a odejde jen v případě, že ostatní členské státy přijmou opatření k jeho vyloučení,“ uvedl.

Situace v PACE

Ruská delegace byla v dubnu 2014 zbavena práva volit v Parlamentním shromáždění Rady Evropy z důvodu událostí na Ukrajině a sjednocení s Krymem. V roce 2015 PACE dvakrát zvážila otázku obnovení pravomocí ruské delegace, ale tehdy se sankce jen zpřísnily.

Moskva odmítla pracovat v takových podmínkách. V letech 2016-2018 z důvodu protiruského sentimentu ve Štrasburku neposlala žádosti o potvrzení zmocnění své delegace.

Na konci června 2017 bylo oznámeno, že Rusko pozastavuje platby do rozpočtu Rady Evropy. Počátkem října 2018 Jagland odkazoval na statut, připomněl, že pokud země neplatí své příspěvky po dobu dvou let, nastává otázka jejího vyloučení.


Není zde článek celý?