Lidstvo rychle vymře? Plodnost klesla o 50 % v polovině zemí, vědci ukazují na migranty

Podle nového vědeckého výzkumu, zveřejněného v časopise Lancet, vyšlo najevo, že plodnost v různých zemích klesla až o 50 %, což může vyvolat pro lidstvo katastrofické následky. Informuje portál popmech.ru.

V roce 1950 ženy rodily průměrně 4,7 dětí během svého života. Tento ukazatel se snížil k roku 2017 na úroveň 2,4. Vědci ovšem varují, že úroveň plodnosti se liší v různých částech světa. Například v západní Africe činí 7,1 a na Kypru žena v průměru rodí jen jedno dítě. Ve Velké Británii a celkově v západní Evropě plodnost je na úrovni 1,7.

Jakmile koeficient plodnosti klesá níž 2,1, populace se sníží. Dnes nejvyšší úroveň plodnosti je v afrických zemích a Afghánistánu, nejnižší je například na Kypru a Jižní Koreji. Podle vědců koeficient klesá kvůli růstu životní úrovně a snížení dětské smrtnosti.

Ve výzkumu se uvádí, že země s nízkou plodností musejí prozkoumat možnost přijetí migrantů, což ovšem může vyvolat jiné problémy, nebo zavést politiku povzbuzování rození dětí, ale takové iniciativy obyčejně nejsou úspěšné.


Není zde článek celý?