Lukašenko slíbil odpověď na případné vytvoření americké základny v Polsku

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko uvedl, že v zemi by byla nasazena další vojenská infrastruktura, pokud by byla v Polsku vytvořena americká základna. Informuje o tom agentura BelTA.

Hlava státu poznamenala, že Bělorusko „nehodlá bojovat“ s Polskem, takže není nutností rozmístění americké vojenské základny v zemi. Lukašenko to uvedl během rozhovoru s hlavou polského ministerstva zahraničí Jackem Čaputovičem.

„Jinak my a Rusové budeme muset odpovědět. Znamená to, že budeme muset něco rozmístit, abychom se postavili proti vám,“ řekl Lukašenko.

Běloruský prezident učinil podobné prohlášení 31. října na setkání hlavní skupiny Mnichovské bezpečnostní konference. Lukašenko zdůraznil, že Moskva a Minsk hledají vhodnou reakci na možné rozmístění stálé americké vojenské základny v sousedním státě.

Polské úřady několikrát prohlašovaly, že u sebe chtějí rozmístit americký kontingent a vyjádřily ochotu vynaložit 1,5 — 2 miliardy dolarů na vybudování základny. V Polsku je nyní rozmístěn prapor NATO počtem 1 tisíc vojáků a tanková brigáda USA počtem asi 3,5 tisíce vojáků.


Není zde článek celý?