Macron varuje před démony nacionalismu. Voliče však trápí ekonomika

Ve Francii probíhají u příležitosti konce 1. světové války vzpomínkové akce. Na pozadí své klesající popularity se francouzský prezident Emmanuel Macron snaží svůj lid varovat před sílícím nacionalismem a jejich lídry, kteří nabízejí snadná řešení. Francouzi však více trápí jeho „politika utahování opasků“.

Macron v posledních dnech navštěvuje místa, která se více než před sto lety stala bojištěm 1. světové války. Účastní se připomínkových akcí a mluví s voliči, které se snaží varovat před návratem nacionalismu do Evropy.

„Ti ale chtějí, aby prezident mluvil o propadu průmyslové výroby, která trápí severovýchod Francie od 70. let minulého století, než aby se spolu s nimi účastnil připomínkových akcí u příležitosti konce zákopové války, která před sto lety vzala život milionům lidí,“ píše agentura Bloomberg.

Francouzi se rozčilují především kvůli tomu, že jeho snaha vyrovnat rozpočet vede ke zvyšování cen paliv a snižování důchodů. Historické lekce o nebezpečí nacionalismu, jenž vedl k 1. světové válce, tak příliš nezabírají. Podle posledních průzkumů dohnala v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu politická strana Le Penové, Národní fronta, v popularitě i Macronovu stranu Republika. Dané volby se budou konat příští rok v květnu.

Macron se však stále snaží dokázat voličům, že jeho liberální, tržní a proevropská politika je tím správným receptem na reformu francouzského hospodářství.


Není zde článek celý?