Ministerstvo vnitra musí znova posoudit žádost čínské křesťanky o azyl. Rozhodl tak soud

Zdá se, že ohledně žádostí o azyl, které podali u nás čínští křesťané a byly zamítnuty, se ledy po dlouhé době hnuly.
Před dvěma lety o azyl v Česku požádalo 92 čínských křesťanů a většina z nich ho nedostala. Azyl jich dostalo jen osm. Zjistil to server Aktuálně.cz, který citoval z rozsudku v prvním ze sporů, kdy bylo ministerské rozhodnutí zrušeno.

Krajský soud v Ostravě míní, že ministerstvo nezdůvodnilo, proč líčení žadatelky nebylo pro naše orgány dostatečné. Křesťanka hovořila o například o výslechu, jehož součástí bylo bití: „Žalovaný se nedostatečně vypořádal uvedením důvodů, proč popisované jednání policie vůči žalobkyni nepovažuje za natolik závažné, aby jej bylo možno klasifikovat jako pronásledování,“ cituje Aktuálně rozsudek.

Postup českých úřadů je skutečně podivný. Předně v Číně vládne totalitní režim, který pronásleduje všechny, kdo nesouhlasí s jeho ideologií. Nechává sice existovat křesťany a muslimy a buddhisty a podobně, ale je dostatečně známo, že pronásledování je plošné. V takovém případě by spíše bylo na místě zkomat, jestli někdo není třeba nasazeným agentem čínského režimu, tam ale břemeno dokazování není na uchazečích o zyl. Jak má někdo dokázat, že něčím není?

Lidé odcházející ze socialistického Československa azyl na Západě dostávali a nemuseli dokazovat, že je někdo doopravdy byl. Čínské poměry jsou násobně horší, než panovaly u nás za Husáka. Každý čínský občan je vystaven komunistické vládě, nemá svobodu slova, je sledován a hodnocen i za pomoci nejnovější techniky. To není třeba dokazovat, jako se většinou nedokazuje, že Země je více méně kulatá.

Nechceme se domýšlet příliš, ale nestraší někomu v nevědomí (možná i ve vědomí), že by se snad Číňané mohli pohněvat? Když se toho bojí i vysocí ústavní činitelé, jak asi smýšlí nějaký úředník?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?