Ne čínskému rybolovu! Africká země chce chránit své břehy

Rybáři stojí proti dohodě o rozměru 2,7 miliardy dolarů, která má otevřít Madagaskar čínskému rybolovu, informují Asia Times.

Před dvěma měsíci společnost Malagasy asssociation podepsala kontrakt na deset let o rozměru 2,7 miliardy dolarů o rybaření, největší v historii země, se skupinou čínských společností, které plánují odeslat na Madagaskar 330 lodí.

Portál informuje, že nehledě na to, že prezident Madagaskaru Hery Rajaonarimampianina byl přítomen v místnosti, když se dohoda v Pekingu podepisovala, přesto nebyla žádná z jejích částí zveřejněna. Dohoda byla podepsána, aniž by byla konzultována s ministerstvem pro rybolov země, veřejností či ochránci přírody. A to nehledě na to, že dohoda byla prezentována jako krok k „ekologické ekonomice“.

„Nemůžu než se divit tomu, jak má 330 lodí v naší pobřežní zóně pomoci rozvoji naší ekologické ekonomiky. Ne vše, co se v oceánu děje, je ekologické,“ prohlásila Nanie Ratsifandrihamanana, zemská ředitelka organizace World Wide Fund for Nature (WWF). Aktivisté zahájili petici namířenou proti smlouvě.

Rybáři jsou, podle slov portálu, v šoku a vyjadřují obavy kvůli možnému narušení rovnováhy v oceánu.

„Přírodní zdroje Madagaskaru jsou v nebezpečí, hlavně ryby. Rybáři jsou v šoku a mají starosti,“ cituje portál slova představitelů aktivistů.

Madagaskarská strana říká, že tato dohoda bude velkým přínosem pro lokální ekonomiku, během následujících tří let má vytvořit 10 000 pracovních míst.


Není zde článek celý?