Novodobý komunismus: Kraje chtějí rozhodovat, kdo je dost chytrý, aby studoval

Stát by měl za pomoci krajů diktovat středním školám, koho mohou přijmout na maturitní obory, a kdo si takové zařazení nezaslouží. Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové by se mělo selektovat, kdo je dost chytrý na to, aby měl možnost se věnovat studiu a komu to po rozhodnutí úředníků bude zapovězeno. Útok na vzdělávání zástupci hnutí ANO pozvolna začíná.

Mysleli jsme si, že po revoluci už nebude nic takového možné. Po neblahé zkušenosti z bývalého režimu, který rád znemožňoval studium těm, jejichž rodiče neměli vyhovující kádrový profil, jsme se ovšem nepoučili a podobný instrument se zástupci vládního hnutí snaží prosadit opět. Tentokrát by to ovšem bylo rovnou dáno zákonem.

Kraje by se totiž staly jakýmsi soudcem, který rozhoduje, které dítě je dost „chytré“, aby dostalo šanci si udělat maturitu, a naopak komu by bylo oznámeno, že má maximálně na učňák a na další vzdělání, třeba i vysokoškolské má zapomenout.

Vildumetzová, která je kromě hejtmanky také šéfkou Asociace krajů ČR to vysvětluje tím, že u maturitních zkoušek bylo naposledy neúspěšných 36,2 procenta studentů. Odborníci ovšem s takovým selektováním nesouhlasí, nelíbí se jim ani to, že by o „chytrých“ měl rozhodovat Cermat. Ten má totiž velké problémy i sám se sebou a nedokáže kvalitně připravit ani otázky pro státní maturity.

Navíc se jedná o jasný zásah do práv na vzdělání. Žádný úřad přeci nemůže dopředu vědět, jaký má kdo studijní potenciál a zabraňovat komukoliv, aby si udělal střední školu s maturitou, je nepřijatelné. Je sice pravdou, že učební obory trpí nedostatkem zájmu a některé jsou silně poddimenzovány, ale represí státu se tato situace vyřeší těžko.

Vláda zákazů, příkazů, pokut a nařízení pokračuje. Ačkoliv ministr školství Robert Plaga s návrhem krajů příliš nesouhlasí, jeho názor nebude ve výsledku tím nejdůležitějším. O všem opět rozhodne Andrej Babiš, který se bude rozhodovat také podle toho, jaký má vztah k aktérům sporu o středoškolské vzdělání.

V tomto rozhodování má jednoznačně navrch hejtmanka Karlovarského kraje. Pracovní i osobní vztah Vildumetzové a Babiše je totiž jednoznačně intenzivnější než premiérova spolupráce se šéfem školství. A jak se ukázalo již mnohokrát v minulosti, příklon k majiteli hnutí ANO a dobrá služba ve prospěch jeho zájmů často rozhoduje o mnohém.

Poté, co ministr zdravotnictví přišel s nápadem zdražovat alkohol, cigarety a do budoucna bude přemýšlet i o tučném a sladkém jídle, přichází další pokus o tvarování společnosti podle představ ministerského předsedy. Je totiž jasně čitelné z volebních výsledků, že méně vzdělaní lidé jsou náchylnější k tomu, nechat se přesvědčit populistickými sliby hnutí ANO a Babiše samotného.

Je tak nutné těchto zjištění využít a do budoucna si „vypěstovat“ dostatečný počet potenciálních voličů. Vše ovšem dopadne podle toho, jak na nápady Jany Mračkové Vildumetzové, zareaguje veřejnost. Její názor totiž dost často ovlivňuje i to, co si aktuálně myslí předseda vlády. Když se tak lidé dostatečně postaví proti zabránění získávání vzdělání, nemusí k němu vůbec dojít.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?