O informační válce (Západu) přednáší studentům v Moskvě agent FSB. To je dobře, ten do toho vidí

Agent a akademik Andrej Manoilo. | FOTO: youtube

Když jde o informační válku, je jistě na místě, když o ni studentům vykládají odborníci, co o ní něco vědí. Záleží ovšem taky tak trochu na tom, kdo jsou ti odborníci.

Jak informoval server Meduza.io, Oddělení politických věd v Moskevské státní univerzitě nabízí volitelný kurz o „informační válce“, kde se studenti učí, jak západní zpravodajské služby falšují zprávy ohledně pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery. Cílem západní propagandy prý je, aby ve světě poklesla důvěra v Kreml a Rusko.

To by si měl vzít na starost někdo, kdo se ve věci vyzná. Podle zprávy nezávislé televizní sítě RTVI vede vyučování Andrej Manoilo, bývalý agent Federální bezpečnostní služby. Ten svým studentům vykládá, že britské úřady úspěšně „přeměnily“ otravu Skripalových na „útok nervovou látkou na britskou společnost provedený nepřátelským cizím státem“. Tvrdí, že Londýn použil taktiku vypouštění stále zkreslenějšíh historek a každá další prý byla nepravdivější než předchozí.

Manoilo také studentům říká, že bylo obrovskou chybou, že Rusko představilo v televizi dva podezřelé z útoku v Salisbury (ti jsou obecně považováni za agenty GRU) a ještě se do toho všeho  zatáhl prezident Putin. Moskva prý také nedokázala „rozpoznat, proč britská zpravodajská služba zfalšovala záběry z bezpečnostních kamer na letišti“ dvou podezřelých na letišti v Gatwicku.

Výuka vedená nezpochybnitelným odborníkem už nese kýžené ovoce. Studenti státní univerzity v Moskvě údajně řekli pro RTVI, že kurs jim poskytuje „nové informace, nikoliv propagandu“, a tvrdí, že si „ověřují všechno na internetu“. Tak to je na dobré cestě.

RTVI hlásí, že podobný kurz o „informační válce“ se nabízí i studentům žurnalistiky na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů. Tatjana Alexejevová, zástupkyně děkana oddělení politologie, přiznala, že je někdy těžké o těchto věcech přednášet bez osobní předpojatosti. „Je to obtížné, ale je to možné,“ řekla.

No možné to je. Agent FBS je jistě profesionál a dokáže o věcech propagandy mluvit tak, že nějakou osobní předpojatost nechá stranou. Jde přece o čirá fakta, ne?

Není zde článek celý?