Obchodní válka pokračuje. V Číně připravují nový plán na odpor USA

Politbyro Komunistické strany Číny je znepokojeno poklesem poptávky po čínském průmyslovém zboží, který probíhá na pozadí obchodní války se Spojenými státy. Prezident Si Ťin-pching proto slibuje pomoc soukromému sektoru a akciovému trhu, aby zamezil propadu ekonomice.

Jak uvedla čínská informační agentura Sin-chua, politbyro Komunistické strany Číny, 25členný nejvyšší orgán v zemi, kterému předsedá prezident Si Ťin-pching, na středečním zasedání přiznalo, že čínská ekonomika čelí vzrůstajícímu tlaku, zatímco ve vnějším prostředí probíhají „hluboké změny“. Před třemi měsíci přitom politbyro mluvilo pouze o „znatelných změnách“. Jedná se tak o zásadní posun v oficiální rétorice Pekingu, který se musí potýkat s dopady obchodní války s USA.

Politbyro proto představilo nový plán pro pomoc soukromému sektoru a akciovému trhu. Naopak na svém předchozím zasedání před třemi měsíci politbyro namísto podpory soukromého sektoru upřednostňovalo výdaje na infrastrukturu.

„Musíme podpořit reformu a otevírání, abychom se soustředili na hlavní problémy a nalezli správná řešení…“ stojí v prohlášení politbyra, ze kterého cituje portál South China Morning Post. „Musíme pevně usilovat o kvalitní růst,“ uvádí dále v politbyru.

Toto prohlášení přišlo poté, co oficiální statistika zaznamenala prudkou klesající poptávku po čínském průmyslovém zboží a po čínských službách. Spolu s tím politbyro hodnotí ekonomickou situaci za uplynulé tři kvartály jako „stabilní, ale s jistým pokrokem“. Přitom podle oficiálních čísel hospodářský růst v posledním čtvrtletí bude nejpomalejším za celou poslední dekádu.

V prohlášení se dále tvrdí, že země bude pokračovat v proaktivní fiskální politice a obezřetné monetární politice. Dále se zdůrazňuje nutnost stabilizovat zaměstnanost, finanční sektor, obchod, vstup zahraničního kapitálu, investic a očekávání.

Kromě podpory soukromého sektoru a akciového trhu politbyro zmínilo význam podpory rozvoje umělé inteligence a zajištění čínské dominance v tomto odvětví. Si Ťin-pching prohlásil, že Čína musí rozvíjet, kontrolovat a používat umělou inteligenci, aby zajistila svou budoucnost v příští technologické a průmyslové revoluci.


Není zde článek celý?