Okamura cítí šanci. Babiš se totiž chce zachránit za každou cenu a jedná s SPD

Andrej Babiš a Tomio Okamura. | FOTO: ČTK

Prohlášení premiéra Babiše o tom, že jeho vláda nebude spolupracovat s hnutím SPD berou postupně za své. Po zprávě o tom, že syn předsedy vlády měl být unesen na Krym, aby ho tam jeho otec „uklidil“ kvůli kauze Čapí hnízdo se pod Babišem třese premiérské křeslo a ve hře je i hlasování o důvěře vládě. Právě proto nyní potřebuje majitel hnutí ANO sehnat dostatečný počet hlasů, aby se udržel u moci. Za každou cenu.

Tomio Okamura pečlivě čekal, kdy na něj dojde řada a konečně si také přičichne k vládnutí. Ten moment asi nastává právě nyní. Šéf SPD totiž začal pilně vyjednávat s Andrejem Babišem a do médií pouští informace o tom, jak je jeho hnutí připraveno tolerovat případnou vládu odborníků, kterou by vedl trestně stíhaný premiér a chce využít současné krize v koalici ANO a ČSSD.

Předseda extremistického hnutí má situaci dobře rozehranou. Na jedné straně po boku Petra Fialy, Ivana Bartoše, nebo Jiřího Pospíšila volá po konci současné vlády, na straně druhé dohaduje svůj vliv na ni. S koncem současné vlády by se totiž otevřela šance se do Babišova kabinetu dostat místo ČSSD.

Nikdy zatím nebyl blíže takovému politickému úspěchu, zároveň nebyl Andrej Babiš tak v úzkých jako teď, aby musel sáhnout k řešení, které dlouhodobě poznamená nejen jeho pozici v Bruselu, kde se tak rád fotí s evropskými politiky, ale také na domácí politické scéně.

Ne všichni voliči ANO totiž budou akceptovat spojení s hnutím, které je nebezpečné pro demokratické fungování naší země. Zároveň dojde ke snížení volebního potenciálu koalice SPD a ANO. Babišovci totiž aktivně přebírají témata Okamurovy partaje a tím jí vysávají voliče. Místo nárůstu by tedy přišla stagnace a možná i pokles preferencí.

Nejnebezpečnější je ovšem fakt, že dohoda mezi předsedou vlády a místopředsedou sněmovny zůstane utajena a nikdo kromě zástupců obou hnutí nebude vědět, jaké dárečky Babiš Okamurovy slíbil. A vzhledem k tomu, co šéf SPD prosazuje, určitě by se nejednalo o bonusy, které by přinesly něco dobrého českému občanovi.

Není zde článek celý?