Otázka vymáhání reparací od Německa není aktuální, řekl Babiš

Česká vláda nepovažuje za aktuální otázku vymáhání reparací od Německa, prohlásil premiér Andrej Babiš v odpovědi na písemnou interpelaci poslance komunistické strany Jiřího Valenty.

„Vážený pane poslanče, případné rozhodnutí vymáhat válečné reparace bychom nepovažovali za šťastné, protože by mohlo dojít k výraznému narušení klimatu vzájemné důvěry v Evropě,“ uvedl Babiš.

Premiér také připomněl, že už v roce 1997 v Česko-německé deklaraci se obě strany dohodly, že nebudou zatěžovat současné vztahy politickými a právními otázkami společné minulosti. Kromě toho také zdůraznil, že poválečné uspořádání Evropy má velkou hodnotu a nemělo by být zpochybňováno.

Poslanec Valenta v září prohlásil, že závazky Česko-německé deklarace nevznášet proti sobě majetkové nároky a požadavky, tudíž vyžadovat i reparace, je podle mnohých významných odborníků právo irelevantní. Podle něho české právní nároky stále platí. Svou interpelaci poslanec navazoval na záměr Polska, které chce od Německa vymáhat odškodnění.


Není zde článek celý?