Otec vlasti Babiš nám chce vrátit Kunderu aneb Schůzka dvou velikánů, kteří udávali

Premiér Andrej Babiš sice velmi pravděpodobně nikdy v životě nepřečetl žádnou knihu, a to nejspíš ani tu, jejímž je autorem, rád se ale prezentuje jako kulturní člověk. A tak jeho marketéři na Facebooku zveřejnili zprávu o tom, že se sešel s někdejším českým, dnes tedy spíše francouzským spisovatelem Milanem Kunderou. A jakožto ochránce českého kulturního dědictví Babiš doufá, že budou napraveny staré křivdy a že se Kundera opět stane Čechem. Velký světový spisovatel totiž dává už dlouhá léta najevo, že má blíž k Francii.

Zjevně právě proto mu náš předseda vlády tak dobře rozumí – oba jsou totiž dlouhodobě smutní z kampaní, které proti nim údajně vedou zlá média. Z kampaní, které hovoří hlavně o udávání lidí v letech komunistického režimu.

Kundera přišel o české občanství po emigraci v roce 1979. Do země se nevrátil, ovšem v médiích je o něm často řeč hlavně kvůli dvěma věcem: rád vytváří svůj sebeobraz a dává si velký pozor na soukromí, stejně jako na to, jak jsou vnímány jeho knihy. A v roce 2008 časopis Respekt přinesl informace o tom, že na základě spisovatelova udání v roce 1950 byl zatčen západní agent Miroslav Dvořáček, který byl poté odsouzen na 22 let. Kundera to nikdy nepřiznal.

Babiš a Kundera mají ovšem společného víc, než se zdá. V České republice totiž žije značné množství lidí, kterým udavačská minulost těch dvou vůbec nevadí. U Kundery proto, že „ho přece obdivujeme“, „je náš“, „proslavil nás ve světě“, takže má na své straně hodná a vlastenecká média, a to zejména z řad rádoby kulturních redaktorů. Všichni ho přece četli! Všichni mu rozumíme! Píše o nás!

A pak je tu Babiš. Ten podle záznamů udával rutinně a dlouhodobě, byl totiž agentem StB. Ale je to prý – navzdory jasným záznamům – zlovolná kampaň. A víte proč? Protože Babiš je bohatý, silný, známý, má právníky a hlavně média na své straně. Má je rovnou ve firmě. Rozdíl mezi závažností toho, když se na Babišovu spolupráci s StB přišlo (tedy ještě před tím, než si koupil vydavatelství Mafra), a tím, jakou marginálii z toho největší česká média udělala dnes, je do očí bijící.

V případě Kundery se v roce 2008 objevily desítky článků, které jej naprosto nesmyslně hájily. Obviňovaly redaktora, časopis Respekt a zlé antikomunisty. Prostě proto, že Kunderu máme přece rádi.

A tak tu deset let po vypuknutí téhle „aféry“ máme odpověď. Jestli je pravda, co píše na Babišově Facebooku Marek Prchal, tedy že si s Babišem „neskutečně rozuměli, je v kontaktu se spoustou lidí v Česku a má mě (Babiše, pozn red.) nastudovaného“, můžeme to považovat za takový roztomilý vzkaz všem, kteří se celá léta touhle směšnou obhajobou zaobírají.

Někteří lidé se prostě nakonec vždycky potkají, protože se jejich cesty logicky protnou. A to ať jste úspěšný spisovatel, nebo jen úspěšný propagátor cizí knížky.

Otec vlasti Babiš nám přivede zpět „našeho“ Kunderu. A to bez ohledu na to, kdo z nich koho udal. Nebo možná právě proto.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?