Petříček by chtěl Zemana přemluvit, aby v Číně mluvil o lidských právech. Dobrý žert

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček letí s Milošem Zemanem do Číny. I když nepřekvapivě před pár dny alibisticky říkal, že nemůže v Číně hovořit o porušování lidských práv, protože se nesetká se svým protějškem, takže o tématu nemá s kým hovořit, tak nyní se údajně usilovně snaží domluvit schůzku s ministrem zahraničí Číny.

Podle aktualne.cz chce Petříček dokonce nabádat Miloše Zemana k tomu, aby o porušování lidských práv v Číně promluvil on na schůzce s prezidentem Si Ťin-pchingem. Se Zemanem si o tom prý chce popovídat v letadle.

Pro každého sběratele sprostých slov by byla jistým klenotem nahrávka, která by při tomto povídání v letadle do Číny vznikla. Tomáš Petříček totiž asi zapomněl, s kým do Číny letí. Do agresivní komunistické země, která desítky let masakruje a okupuje sousední Tibet a utiskuje vlastní obyvatele totiž Petříček necestuje s normálním sebevědomým prezidentem suverénní vyspělé demokratické země. Letí tam se Zemanem.

Miloš Zeman má Čínu rád takovou, jaká je. Před časem prohlásil cosi v tom smyslu, že se do Číny učí jezdit, jak stabilizovat společnost. Čína je jedna z mála zemí, kde Zemana vítají. Ze střední a západní Evropy tam totiž moc takto nadšených a poslušných politiků nejezdí. Současně Zemana nezajímají lidská práva. Zajímají ho kšefty jeho kamarádů a to, že se tam k němu chovají hezky.

Je tedy pravděpodobné, že až se Petříček Zemana zeptá, jestli by s kamarádem Si nemohl probrat porušování lidských práv v Číně, uslyší jen několik sprostých slov a míst, kam ho Zeman pošle. Spíš než strategii pro pobyt v Číně bude Petříček navíc muset vysvětlovat, jak je možné, že se baví s Pochem. Tím Pochem, který podpořil Jiřího Drahoše a Zeman ho od té doby nemůže ani vidět. Hamáčkovi zakázal, aby byl ministrem a dokonce i to, aby byl jakkoliv zaměstnán na ministerstvu zahraničí. Nově tak působí jen jako externí poradce Petříčka. I za to ale dostane od Zemana patřičný kartáč.

Tomáš Petříček se ještě musí hodně učit. Pokud chce držet linii zahraniční politiky se Zemanem, čeká ho klanění a služba autoritářským režimům. Na západ se prakticky nepodívá, protože tam Zemana nikdo nezve.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?