Polsko lže, když hovoří o ceně LNG z USA, domnívá se odborník

Polsko lže, když tvrdí, že cena zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA je o 20-30 % nižší než cena ruského plynu, domnívá se náměstek generálního ředitele pro plynárenské projekty Fondu národní energetické bezpečnosti Alexej Grivač.

„Jednají podle schématu, že mnohokrát opakovaná lež vypadá jako pravda. Skutečnost potvrzuje opak. Kdyby byl americký LNG levnější o 30 %, zvyšovali by jeho nákup a snižovali by odběr vyplývající ze smlouvy s Gazpromem. Ale je to naopak,“ řekl Sputniku Grivač.

Polská státní ropná a plynárenská společnost PGNiG podepsala ve čtvrtek s americkou Cheniere Marketing International 24letou smlouvu o dodávkách LNG, podle níž bude Polsko v letech 2019 —2022 dostávat ročně kolem 0,52 milionu tun LNG a v letech 2023 — 2042 1,45 milionu tun ročně. Předseda představenstva PGNiG Piotr Wožniak přitom prohlásil, že cena LNG z USA bude podle nové smlouvy o 20-30 % nižší než cena Gazpromu.

Není to první smlouva PGNiG o nákupu LNG z USA. V říjnu polská státní společnost podepsala smlouvu s americkou Venture Global LNG o dodávce do Polska dvou milionů tun zkapalněného plynu ročně po dobu 20 let. Tehdy Wožniak také prohlašoval, že tento LNG bude o 20-30 % levnější než nyní ruský plyn.

Předseda představenstva Gazpromu Alexej Miller koncem října prohlásil, že Polsko během devíti a půl měsíce roku 2018 zvýšilo nákup plynu od ruského holdingu o 10 % v porovnání se stejným obdobím roku 2017 — na 8,9 miliard krychlových metrů.

Polská státní ropná a plynárenská společnost PGNiG nakupuje většinu plynu od Gazpromu, ale tradičně hovoří o nezávislosti na ruském plynu a nutnosti diverzifikace. Podle smlouvy podepsané v roce 1996 má být z RF dodáváno do Polska až 10 miliard krychlových metrů plynu ročně. Spotřeba plynu v zemi se zvýšila z 15 miliard krychlových metrů v roce 2015 na 17 miliard v roce 2017.


Není zde článek celý?