Polský premiér: Média v Polsku, která vlastní Německo, se snaží ovlivnit volby

Polská média byla prodána Německu, prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki a dodal, že podniky vlastněné zahraničními majiteli mají značný vliv na vnitřní záležitosti Varšavy.

Informoval o tom portál wyborcza.pl.

„Dnes jsou média v cizích rukou, zejména pak v rukou Německa,“ oznámil ve středu předseda vlády Morawiecki polské televizi Republika TV. „Tato německá média se stala mimořádně aktivními během kampaně v rámci komunálních voleb,“ dodal politik.

Morawiecki, který je členem pravicové nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS), poznamenal, že další země, včetně Německa, přijímají opatření na ochranu svých médií před zahraničním vlastnictvím.

„V Německu tvrdí, že jejich noviny musí být v jejich rukou. Přitom si ale Němci v Polsku koupili hlavní polská média.“

Řada polských médií má zahraniční vlastníky. Například německo-švýcarská mediální skupina Ringier Axel Springer Media řídí časopis Newsweek Polska Magazine či časopis Fakt. Poslední z nich je jedním z nejprodávanějších deníků v zemi, který se inspiroval německým bulvárním časopisem Bild.

Tuto neděli mají v Polsku proběhnout regionální volby.

Taková stížnost předsedy vlády by dokonce mohla v tomto týdnu vyvolat nepříjemný diplomatický rozhovor. V pátek se má totiž německá kancléřka Angela Merkelová ve Varšavě zúčastnit již 15. konzultace německo-polské vlády. Tento summit by mohl být také poznamenán nedávnými tvrzeními Varšavy, která se týkala toho, že Polsko nikdy neobdrželo řádné kompenzace za válečné ztráty během 2. světové války.


Není zde článek celý?