Praha zhlédla film Saljut 7. Byl u toho kosmonaut, jenž stanici roku 1985 zachránil

Praha hostí festival Nový ruský film. 5. – 11. listopadu 2018 projekt představí ruské novinky i v Jihlavě, Zlíně a Olomouci. Na festivalu uvidíme VIP představitele ruského showbusinessu. Událost začala filmem o orbitální stanici Saljut 7, která se vymkla kontrole. Kosmonaut Viktor Savinych, podle nějž byl film natočen, poskytl Sputniku rozhovor.

Váš druhý let ke hvězdám trval od 6. června do 21. listopadu 1985. Na Saljut 7 vás dopravila loď Sojuz T-13. Letěl jste s kolegou Vladimirem Džanibekovem, abyste oživili invalidní stanici (toho času bez posádky, pozn.), která se vymkla kontrole poté, co ji zasáhla sprška kosmického prachu. Odstartovali jste, abyste ji vrátili pod kontrolu Střediska řízení letů, abyste také zabránili jejímu neřízenému pádu na Zemi. Po úspěšně provedeném úkolu jste napsal knihu „Zápisky z mrtvé stanice“. Jak jste si poradili s úkolem, který neměl tenkrát v dějinách kosmonautiky obdoby? Vždyť hrozilo, že stanici doslova uloupí Američané pomocí raketoplánu. Byla stále studená válka…

Viktor Savinych: Věděl jsem, že když uspěju, budou mít všichni radost, když ne, budou mi to všichni dávat za vinu.

Abychom příliš neprozrazovali film, kdo jej zatím neviděl, pojďme si popovídat více všeobecně na téma Rusko a vesmír. (Následuje překlad krátkého rozhovoru s kosmonautem, v tento moment jsme začali natáčet.) Přiblížil byste, prosím, českému čtenáři/diváku — Saljut 7, co to bylo?

To byla vesmírná stanice. Měli jsme Saljut 6, Saljut 7, komplex Mir. Tohle byla stanice, k níž létají kosmonauti. Stalo se však neštěstí. Porouchalo se čidlo, takže bylo nezbytně nutné se ke stanici vypravit. Naše posádka Vladimir Džanibekov — Viktor Savinych podnikla takový let.

Savinych, hovoříte o sobě…

Ano, mám na mysli posádku, která letěla ke stanici ve složení Džanibekov-Savinych. Naším úkolem bylo stanici na oběžné dráze vystopovat, dále šlo o to se s ní spojit, přestože byla neovladatelná. Moment kontaktu proto představoval náročný oříšek. Dále, když jsme se dostali na palubu stanice — teď na monitoru právě ukazují okamžik spojení se stanicí (ukazuje na obrazovky, kde běží filmová ukázka)… — když jsme se dostali na stanici, bylo nutné pochopit, co se tam událo. Přišli jsme na to a samozřejmě bylo třeba uvést ji znovu do chodu. Situaci zhoršovala zima na palubě, nefungovalo osvětlení. Došlo tam ke kompletnímu výpadku energie.


Není zde článek celý?