Předčasný jásot českých zapadniků zatím není namístě

Myslím že předpoklady, na nichž podobné spekulace stojí, jsou velice vratké. Viktoru Orbánovi se skvěle daří čerpat souběžně eurodotace a ruský vládní úvěr na dostavbu jaderné elektrárny Paks – což by i české optimisty praecox mělo poučit, že podobné varianty napojení na různé penězovody se nutně navzájem nevylučují.

Další otázka zní, zda signály z Babišových médií jsou čteny správně a zda jsou řazeny do správného kontextu. Kdo odkrývá vazby Zemanovy kampaně na Kreml nemusí přece mít nutně v úmyslu překazit kšefty Rosatomu na Českomoravské vrchovině. Tyto obchody jsou potenciálně velmi finančně zajímavé – a Korejci, které Dana Drábová pasovala na hlavního konkurenta Rusů, nemají úplně dobré reference.

Ve hře je přece i možnost, že se jedna skupina usilující o „vejvar“ z ruské zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany pokouší vyšachovat ze hry druhou, konkurenční. Například tím, že ji veřejně označí za zdiskreditovanou přímými finančními vazbami na Moskvu. Zatímco jsou tu přece i jiní, kdo mohou zajistit skvělou obhajobu projektu v Bruselu, jenž už v minulosti kývl i na maďarský Paks.

Oznámení o možném odložení dostavby nemusí zatím znamenat o nic více než signál ANO, že je schopno zablokovat projekt, pokud na něm nebude samo finančně zainteresováno.

V celém značně netransparentním rozhodovacím procesu jsme bohužel odsouzeni číst kryptické signály a pokoušet se na jejich základě odhadnout, k jakým faktům se vlastně vztahují. Spolehlivost úvahy tu není o mnoho vyšší, nežli v prastaré disciplíně zvané kremlinologie.

Možná, že ANO hodlá zatnout SPO(Z)u tipec a obrátit se jednoznačně na západ. Anebo mu chce jednoduše vyfouknout lukrativní byznys s Moskvou.

Čert ví. Andrej ví. My stále jen tápeme.

Není zde článek celý?