Premiér Babiš dluží odpověď: Proč jeho syn cestoval s rodákem z Moskvy na Krym?

Premiér Andrej Babiš nevnesl do výbušné kauzy kolem svého syna příliš jasno. Jejich výpovědi se liší a vyvstává vážné podezření, že došlo k pokusu mařit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Řadu odpovědí přitom dosud dluží, zejména kolem podezřelé cesty na anektovaný Krym.

„Netušil jsem, že jednou budu komentovat zdraví svých dětí. Myslím, že všichni rodiče, kteří mají podobné trápení, mě pochopí. Každý rodič pro své děti udělá všechno. Za zdraví svých dětí bych položil svůj život,“ uvedl Andrej Babiš v emotivně laděném projevu, když v Palermu předstoupil před novináře, aby reagoval na kauzu, která otřásá domácí politickou scénou.

Vycestoval dobrovolně?

Premiér odmítl spekulace, že svého syna nechal unést. Vycestoval prý dobrovolně, je psychicky nemocný, bere léky a žije s matkou ve Švýcarsku. Praktiky novinářů označil za „vrchol hyenismu“ a odešel bez šance položit mu jedinou otázku. Tím ovšem situaci neuklidnil.

Jediný, kdo premiérovi přispěchal na pomoc, je prezident Miloš Zeman. V exkluzivním vyjádření pro TV Nova označil teorie o únosu jeho syna z prvního manželství za divoké konspirace a doporučil Babišovi, aby nedal na mediální „dezinformace“ a neselhaly mu nervy.

Naopak ovšem může zavánět kontroverzně scénář této legendy předvádět Babišova syna jako psychicky narušenou a nesvéprávnou osobu, která neví, co říká, přičemž na záběrech takto nepůsobil. Spíš byl vystrašený a překvapený, že jeho „exil“ někdo objevil. Ještě před několika lety přitom pilotoval Boeing, což mimo jiné vyžaduje důkladné psychotesty.

Babišův syn vidí svůj zahraniční pobyt jinýma očima. „Poslední dva roky jsem zažil něco šíleného,“ komentoval v reportáži Seznamu svoje soužití na Krymu s „pečovatelem“ Petrem Protopopovem, na jehož „služby“ si koncem loňského roku stěžoval v mailu zaslaném české policii.

„Ten člověk zneužil toho, že táta chtěl, abych zmizel kvůli stíhání Čapího hnízda. On mi řekl na Ukrajině – já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ dodal. To na bezproblémový „léčebný“ pobyt příliš nevypadá.

Premiér Brabec?

Jiného názoru je i vzácně sjednocená opozice, která premiéra na základě znepokojivých zpráv vyzvala k rezignaci, nebo vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Věrní komunisté zatím drží, ale uvnitř zaskočené sociální demokracie, která nemá peníze na další kampaň v případných předčasných volbách, se začíná rodit plán výměny premiéra.

Koketují tak s podobným postupem jako na Slovensku, kde po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky odstoupil premiér Robert Fico hlavně z toho důvodu, že se v jeho blízkém okolí pohybovali lidé s kontakty na italskou mafii. Lze však pochybovat, že na přesmyčku typu „premiér Brabec“ hnutí ANO přistoupí, i když by aspoň částečně vyčistila vzduch.

Ve hře tedy není málo, ale není divu. Celá kauza je mnohem závažnější, než by se mohlo zdát, přičemž se rozvíjí řada konspiračních teorií. Napomáhají tomu i ruské propagandistické servery typu Aeronet, který do nechutných detailů rozvinul teorii zobrazující Andreje Babiše juniora jako nesvéprávnou osobu, která není schopna prosazovat svůj názor.

V akci Aeronet

„Řekne-li dominantní osoba, že její otec je vrah, pacient to potvrdí a podepíše, dokonce je ochotný svědčit u soudu,“ tvrdí Aeronet, zpochybňující i kauzu Čapí hnízdo. Současně vyslovuje přesvědčení, že za útokem na premiéra je nekalý konkurenční boj o dostavbu jaderných bloků v Dukovanech. Server dokonce fantazíruje, že má k dispozici utajovanou zprávu, která prý „nedoporučuje uvažovat nad jiným dodavatelem, než je Rosatom, a to z bezpečnostních důvodů“.

Když si odmyslíme vytváření absurdní virtuální reality těchto anonymních kremelských tlampačů, ruská stopa je na celém příběhu pozoruhodná a dosud nevyjasněná. Aeronet v roli Babišova obhájce ji jen nepřímo zvýrazňuje.

Proč Krym?

Pokud premiér tvrdí, že by za svoje děti položil život, potom příliš nesedí, proč jeho nemocný syn, který vyžaduje lékařskou péči, vycestoval přes Moskvu s ruským vízem na anektovaný Krym, což skýtá nemalá bezpečnostní rizika. A proč v doprovodu moskevského rodáka Petra Protopopova, ze kterého měl strach?

Manželkou tohoto „pečovatele“ je doktorka se specializací na práci v uzavřených psychiatrických zařízeních Dita Protopovová, která pro policii vystavila důležitou lékařskou zprávu. Babišovi právníci na jejím základě žádali v rámci stížnosti dozorovému státnímu zástupci, aby bylo juniorovo stíhání s ohledem na jeho zdraví zastaveno. Policie však požaduje přezkum jeho zdravotního stavu nezávislým posudkem, což odjezd za hranice zatím znemožňoval.

„Řekla mi – máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ popsal Babiš junior kontakt s Protopovovou, která „shodou okolností“ působila jako externí poradkyně exministra financí Andreje Babiše, kandidovala za hnutí ANO a zařídila svému manželovi zaměstnání v Agrofertu. Babiš junior ani nevěděl, že zprávu vypracovala právě ona.

Šílený nápad

Podle expertů na Ukrajinu a Rusko si pro „prázdniny“ nemohli vybrat problematičtější místo. „Krym jako úkryt pro Babiše mladšího byl v dnešní době úplně šílený nápad. Nechci ani domýšlet, jaké páky to Rusům na Babiše staršího dávalo,“ uvedl pro Deník analytik Asociace mezinárodních otázek Pavel Havlíček.

Jejich pobyt nemohl ujít ruským úřadům a tajným službám, které pohyb cizinců na Krymu monitorují. Na druhou stranu může tato lokalita sloužit jako bezpečný úkryt před českou policií. Oficiální cesta vede jen přes ukrajinské úřady, ale ty na Krymu nefungují. Pro Českou republiku je zde právní vakuum.

Andrej Babiš junior „dobrovolně“ vycestoval loni v létě, když už muselo být Babišovým právníkům známo, že vůči němu padne obvinění v kauze Čapí hnízdo. Opuštění země tak působí jako snaha mařit vyšetřování a vyhýbat se trestnímu řízení.

Premiér zvolil podivnou režii, která se mu mohla a nemusela vymknout kontrole. Epizoda s „prázdninami“ na Krymu je jednou z Achillových pat skandálního příběhu, na kterou dosud dluží odpověď.

Není zde článek celý?