Robejšek: Už ani v anglickém Oxfordu není místo pro svobodu slova

Mentor politické strany Realisté Petr Robejšek na svém Facebooku vyslovil důležité varování o mizení prostoru pro svobodu slova. Protesty proti připravovanému vystoupení německé političky z AfD v debatním spolku Oxford Union z bezpečnostních důvodů neproběhnout poté, co začaly protesty a výzvy k demonstracím, píše politolog.

Robejšek publikoval post s varovným názvem: Svoboda slova nevládne již ani v Oxfordu. Informoval, že „proslulý“ debatní spolek Oxford Union, jehož historie sahá až do roku 1823, pozval k vystoupení německou političku strany Alternativa pro Německo (AfD) Alici Weidelovou. V programu byla přednáška a následná diskuze s diváky.

„Potom, co byla její přednáška oznámena, začaly protesty a výzvy k demonstracím. A tak Weidelová z bezpečnostních důvodů přednášku odřekla. Zástupce debatního klubu Oxford Union se marně dovolával práva na svobodu slova a svou zásadu politické neutrality,“ píše Robejšek a dodal, že „v dobách, kdy ještě vládla svoboda slova“, byli k vystoupení připuštěni například Malcolm X či Jásir Arafat.

Politolog také poukázal na to, že otevřený dopis proti vystoupení Weidelové iniciovala muslimská organizace Oxford Labour Muslim Network. Kromě toho protestovaly proti vystoupení „studentské antifa-skupinky“.

„(…) dopis označuje AfD jako antisemitistickou, homofobní a islamofóbní politickou stranu. Není to dojemné, že zrovna muslimská organizace varuje před antisemitismem a homofobií a dokonce se nenechá zmást ani tím, že sama Weidelová je lesbička?“ uzavřel Robejšek.


Není zde článek celý?