Ruská pravoslavná církev odpověděla na výzvu Porošenka vrátit se „domů, do Ruska“

Na Ukrajině nejsou žádní představitelé Ruské pravoslavné církve a kanonickou Ukrajinskou pravoslavnou církev podporuje drtivá většina občanů dané země. Takové prohlášení učinil Moskevský patriarchát. Píší o tom ruská média.

Takovým způsobem byly okomentovány slova ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který prohlásil, že Ruská pravoslavná církev nemá na Ukrajině co dělat. Následně vyzval její představitele, aby se vrátili domů — do Ruska.

„Na Ukrajině nejsou žádní představitelé Ruské pravoslavné církve a navíc, podle diptychonů přijatých v pravoslavném světě, žádná taková pravoslavná organizace není známa. Ukrajinská pravoslavná církev nereprezentuje nikoho jiného, kromě ukrajinského lidu, který v drtivé většině tuto církev a jejího představeného podporuje,“ uvedl agentuře jeden ze společníků.

Poznamenal, že myšlenka Kyjeva o vytvoření tzv. jediné ukrajinské církve je drsným a nezákonným násilím svědomí a náboženského přesvědčení většiny Ukrajinců.

Otázka autokefality

Kyjevské úřady u Konstantinopolského patriarchátu usilují o autokefalitu pro nekanonickou strukturu církve na Ukrajině. V polovině října Konstantinopol oznámil, že s danou procedurou začne. Především zrušil zákon z roku 1686, který pojednával o předání Kyjevské metropolity pod jurisdikci Moskevského patriarchátu.

Kyjev počítá s tím, že Konstantinopol vydá Dekret o autokefalitě ještě letos. Ten však může získat jen představený „sjednocené“ církve, který musí být zvolen na „sjednoceném shromáždění“ pravoslavných církví na Ukrajině. Datum této události zatím nebylo naplánováno. Kanonická Ukrajinská pravoslavná církev prohlásila, že se jí nezúčastní.

Synod Ruské pravoslavné církve označil akce Konstantinopolu za jakýsi rozkol a přerušil s ním eucharistické styky na celém kanonickém území, včetně Ukrajiny a Běloruska.


Není zde článek celý?