S-300 v Sýrii znepokojily USA

USA jsou znepokojeny umístěním ruských protiletadlových komplexů S-300 na syrském území, řekl James Jeffrey, zvláštní zástupce Spojených států pro Sýrii.

„Jsme velmi znepokojeni umístěním S-300 v Sýrii. Otázkou je, kdo bude kontrolovat tyto komplexy, jakou roli budou hrát,“ řekl během telefonního briefingu.

Jeffrey připomněl, že dříve ruští a izraelští vojáci udržovali kontakty ohledně útoků Izraele na cíle v Sýrii. „Doufáme, že takový přístup bude pokračovat,“ uvedl.

Ministr obrany RF Sergej Šojgu 24. září vyhlásil opatření týkající se zvýšení bezpečnosti ruských vojáků v Sýrii jako odpověď na havárii Il-20, za níž je podle Ruska odpovědný Izrael.

Podle ministrových slov v souladu s pokynem ruského prezidenta vybaví Moskva velitelská stanoviště syrských PVO automatickými systémy řízení, které mají pouze OS RF, a také bude provádět radioelektronické potlačování satelitní navigace, palubních radioelektronických stanic a komunikačních systémů bojového letectva, útočícího na objekty na syrském území, a hlavně — předá Sýrii komplex S-300. Ministr zdůraznil, že Rusko v roce 2013 pozastavilo na žádost Izraele dodávky S-300 do Sýrie, ale nyní se situace změnila, a to ne vinou RF.


Není zde článek celý?