Sarkozy promluvil o neočekávaném efektu protiruských sankcí

Protiruské sankce vedly k „neočekávanému efektu“, kvůli kterému se Moskva oddálila od Evropy a přiblížuje se k Pekingu, řekl bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy v rozhovoru pro Le Point.

Politik řekl, že sankce proti Moskvě jsou kontraproduktivní, nesplňují zájmy Evropanů a byly jim vnuceny „příkazem Donalda Trumpa“.

Bývalý prezident také lituje toho, že politika ekonomických omezení směřuje k tomu, že „dělá všechno pro to, aby se Rusko dostalo do objetí s Čínou“. Podle jeho názoru musí být Moskvě „podána ruka“.

„Je třeba zlepšit vztahy s Ruskem. Teď musíme představit novou nadnárodní organizaci, ve které by se shromáždily tři strany, Evropa, Turecko a Rusko,“ řekl Sarkozy a dodal, že dříve byl proti vstupu Turecka do Evropské unie.

Bývalý prezident je pro intenzivnější dialog mezi Moskvou a Bruselem a pro hlubší integraci Ruska. Podle něj to „posílí architekturu kontinentu“, protože země jako Ukrajina nebudou muset volit mezi dvěma stranami.

Vztahy mezi Moskvou a Západem se zhoršily po převratu na Ukrajině a znovusjednocení Krymu s Ruskem. Spojené státy a některé další země Rusko obviňují, že zasahuje do situace a uložily na něj sankce. Rusko na to reagovalo a přiklonilo se k importním náhradám. Kreml opakovaně uvedl, že Rusko se nezúčastní vnitřně-ukrajinského konfliktu a Krym se demokraticky připojil k Rusku po výsledcích v referendu.


Není zde článek celý?