SRN navrhla nový režim kontroly zbraní

Německý ministr zahraničí Heiko Maas navrhl revizi režimu kontroly nad zbraněmi a odzbrojením v zájmu zachování míru v Evropě. Řekl to v interview pro časopis Der Spiegel.

Podle Maase je odstoupení od Smlouvy o raketách středního a krátkého doletu (INF) zničení jedné z největších vymožeností ve sféře odzbrojení. Proto hodlá Německo spolu s evropskými spojenci, na rozdíl od USA, hájit její zachování, zdůraznil ministr.

„Potřebujeme změnu politiky v oblasti kontroly zbraní a odzbrojení, chceme-li zachovat mír v Evropě,“ prohlásil Maas.

Vyjmenoval čtyři body, na kterých se má, podle jeho názoru, zakládat mezinárodní bezpečnost. Patří k nim návrat k praxi výměny dat mezi USA, Evropou a Ruskem, priorita společných zájmů nad „vzájemnou nedůvěrou“, všeobsáhlý monitoring informací o raketách, včetně těch s plochou dráhou letu, a rovněž nátlak na Čínu za účelem dosažení větší průhlednosti v otázkách kontroly zbraní.

Maas poukázal na nutnost evidence nových technologií ve vývoji zbraní, protože to, co se dříve zdálo jako vědecká fantastika, se může brzy stát pro svět „smrtelnou realitou“.

„Budeme pracovat vytrvale a rozhodně za účelem odzbrojení a kontroly nad zbraněmi. Pouze tak se dá zastavit globální aktivní zbrojení,“ řekl ministr na závěr.


Není zde článek celý?