Těžká noc v holdingu. Narovnají poslanci ANO páteř, nebo stále platí omerta?

Babišovo impérium má za sebou těžkou noc. Nové zprávy z kauzy Čapí hnízdo jsou natolik třaskavé, že mohou rozkývat celou politickou scénu. Už tak tristní případ dostává rozměr historek z podsvětí s řadou znepokojivých otázek. Jak se zachová hnutí ANO, podrží svého bosse jako vždy?

Premiér Andrej Babiš zpočátku lhal o angažmá svých dětí z prvního manželství v kauze Čapí hnízdo, protože je prý chtěl chránit. Pokud je ovšem celá kauza vymyšlená, účelová a bez jakýchkoli důkazů, proč tak vehementně brání výslechu svého syna? Okamžitě vyvstává série otazníků, které nejsou scénářem špatného špionážního filmu, ale probuzením do syrové reality.

Měl jsem zmizet za hranice

Jak do této výbušné směsi zapadají slova vystrašeného Andreje Babiše juniora, který je nucen žít v nedobrovolném exilu, a bojí se svého bývalého pochybného „pečovatele“ Petra Protopovova, který už jen vizáží připomíná ochranku ruské mafie?

Jak si vysvětlit jeho slova, že tento pečovatel „zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo“, a odvezl ho na anektovaný Krym na „prázdniny“, jinak mu hrozilo zavření do ústavu? Pokud je to pravda, jak a s čí pomocí se tam dostali, když ruský zábor tohoto ukrajinského poloostrova v rozporu s mezinárodními zákony žádná civilizovaná země neuznává?

Citujme z webu Ministerstva zahraničních věcí o režimu vstupu na Ukrajinu: „Je striktně zakázáno, aby cizinec na Krym vstoupil jiným způsobem než přes ukrajinská kontrolní stanoviště se speciálním povolením, jinak se vystavuje riziku trestního a finančního postihu. Zároveň Ruská federace, která Krym anektovala, požaduje pro vstup na toto území Ukrajiny platné ruské vízum.“

Kdo, kdy a kde tato povolení či víza vystavil? Zvláště když se nejednalo o turistické „prázdniny“ ani o diplomatickou cestu, ale o vycestování trestně stíhané osoby v citlivé kauze ohrožující předsedu české vlády? Jeho děti se přitom octly v situaci, kterou jistě neočekávaly a podle všeho si neuvědomovaly všechny možné důsledky.

Všechno je v pořádku

Že na těchto slovech něco bude, o tom svědčí už zjištění serveru Neovlivní v květnu letošního roku, které nyní Babišův syn potvrdil. Policie vyšetřovala podezření, že jej kdosi zadržuje na neznámém místě v zahraničí.

Tato zpráva dorazila na konci loňského roku prostřednictvím mailu na kriminalistický ústav. Jako pisatel v něm byl uvedený Andrej Babiš junior, který mail odeslal ze svého mobilu. Stálo v něm, že ho kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli a chce po něm, aby dělal věci, které dělat nechce.

Policie podle serveru následně kontaktovala právníky Babišovy rodiny, kteří ji ujistili, že syn nebyl unesen a vše je s ním v pořádku. Aniž by se synem či jeho matkou vyšetřovatelé mluvili, případ uzavřeli tím, že nic nenasvědčuje trestnému činu. Zpětným pohledem z toho vychází, že Babišovi právníci byli do celé akce osobně zainteresováni.

V neposlední řadě, jak si vysvětlit neskrývaný údiv premiérova syna, že lékařskou zprávu pro policii, že není schopen výslechu ze zdravotních důvodů (krátce předtím přitom vlastnil pilotní licenci vyžadující perfektní zdravotní stav) psala Dita Protopovová, manželka bizarního „pečovatele“? Psychiatrička, která navíc dříve působila jako poradkyně exministra financí Andreje Babiše?

Divoký Východ

Tato kauza posouvá Českou republiku kamsi na divoký Východ. Vzdáleně připomíná únos syna slovenského prezidenta Michala Kováče v polovině devadesátých let. Cílem tehdy mělo být zastrašení prezidenta a jeho rezignace kvůli sporům s vládou. Z únosu ovšem nebylo podezřelé okolí prezidenta, ale Mečiarova zpravodajská služba.

Dá se očekávat, že marketingový trust ANO nějakou legendu vymyslí. Bylo to na chudáka premiéra nastraženo? O ničem zase nevěděl? Chtějí ho zničit ruské tajné služby? Synovo bezprostřední svědectví je ovšem trochu jiný kalibr, než útoky na vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila kvůli údajnému spolčení s mafií.

Otvírá se kauza mimořádné politické brizance, a pokud se nedobrovolné odklizení Babiše mladšího na Krym definitivně potvrdí, byla by premiérova pozice ve vládě v normálním světě neudržitelná. Do choulostivé situace se dostává koaliční ČSSD, která má v rukou vnitro, a její předseda Jan Hamáček prosadil účast ve vládě s trestně stíhanou osobou.

Jak se zachová ANO?

Zároveň se ukáže, jak se zachovají členové poslaneckého klubu ANO, kteří do této doby svého šéfa v kauze Čapí hnízdo do krve hájili. Bude pro ně platit zákon omerty i v tomto případě?

Příliš nelze očekávat od předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, který v roli pravé ruky Andreje Babiše nahradil Jaroslava Faltýnka. Faltýnkův vliv v hnutí oslabil poté, co začal ve státní správě budovat vlastní klientelistickou síť. Vondráček si byl ještě krátce před výbušnou reportáží portálu Seznam naprosto jist, že kauza Čapí hnízdo dopadne pro premiéra dobře.

Poprvé na sebe Vondráček výrazněji upozornil před druhým hlasováním o vydání poslanců Babiše a Faltýnka policejnímu vyšetřování. Jeho tehdejší formulace, že „to bude jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu“, vyvolala pobouření i v řadách justice. Opravdu to je dnes jiné rozhodování.

Ale co ti ostatní? Co pražská organizace ANO, která je s Andrejem Babišem na kordy, co komunální hvězdy Tomáš Macura a Petr Vokřál? Těžké dilema, jelikož je jasné, že případný pád šéfa ANO ohrožuje samotnou existenci hnutí. A všichni to vědí velmi dobře. Sami si tu roli ovšem dobrovolně vybrali.

Není zde článek celý?