Tusk: Kdo je proti silnému postavení v EU, ten je proti nezávislosti

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnešní vedení Polska nepřímo označil za „současné bolševiky“, které je možné porazit. Bývalý předseda polské vlády to uvedl v Lodži vpředvečer 100. výročí obnovení polské státnosti.

V projevu Tusk vzdal poctu státníkům, kteří přispěli k obnovení nezávislosti Polska. Ocenil maršála Jósefa Pilsudského, který v roce 1920 porazil bolševiky, a vůdce odborového svazu Solidarita a později prezidenta Lecha Walesu, který v 80. letech stál v čele opozice proti komunistické vládě podporované z Moskvy.

„Kdo je dnes v Polsku proti našemu silnému postavení v Evropské unii, tak je ve skutečnosti proti naší nezávislosti. To na nás závisí, zda politici budou rozbíjet EU a vyvedou Polsko z EU,“ uvedl podle deníku Rzeczpospolita s narážkou na současnou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) a její konflikty s Evropskou komisí.

„Když Poláci spoléhali na sebe, vždy zvítězili. Jestliže Pilsudski porazil bolševiky, tak vy dokážete porazit současné bolševiky. Braňte práva a svobodu, to je váš úkol,“ vzkázal Tusk opozici ve vládě.


Není zde článek celý?