Ukrajina a USA se domluvily, že se postaví proti Severnímu proudu 2

Ministr zahraničí Ukrajiny Pavel Klimkin a ministr energetiky USA Rick Perry se domluvili na společném odporu realizaci projektu Severní proud 2, oznámila to tisková služba ukrajinského ministerstva zahraničí po schůzce obou ministrů v Kyjevě.

Strany dospěly k závěru, že Severní proud 2 podkopává evropskou energetickou bezpečnost a stabilitu.

Perry se kromě toho sešel s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Ukrajinský prezident na schůzce vytyčil úspěšnou realizaci řady společných projektů v jaderné energetice a také dodávky amerického uhlí na Ukrajinu.

„Byla vytyčena nutnost dalšího odporu projektu Severní proud 2 a také diverzifikace energetických nosičů, mj. rozšířením možností dodávek zkapalněného plynu z USA,“ uvádí se ve zprávě na webu ukrajinského prezidenta.

Porošenko potvrdil také zájem o získání Ukrajinou moderních technologií a pokrokových zkušeností pro efektivní těžbu existujících zásob ropy a zemního plynu, podotkl také význam spolupráce s USA pro upevnění energetické bezpečnosti Ukrajiny.

„V průběhu schůzky bylo vyhlášeno zahájení ukrajinsko-amerického strategického energetického dialogu, který napomůže užší spolupráci zúčastněných státních institucí a společností,“ uvádí se ve zprávě.


Není zde článek celý?