USA obviňují Rusko z porušení amerického zákona o chemických zbraních

Administrativa USA prohlásila, že Rusko porušuje americký zákon o použití chemických zbraních. Uvedl to Ed Royce, předseda mezinárodní komise Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických.

Dříve zástupce ministerstva zahraničí Robert Palladino uvedl, že do 6. listopadu má americké ministerstvo zahraničí Kongresu předložit závěr, zda Rusko dodržuje americký zákon o chemických zbraních. Od Moskvy bylo požadováno, aby do 6. listopadu světovému společenství poskytla oficiální ujištění o neexistenci plánů k používání chemických zbraní. Moskva má také mezinárodním specialistům povolit přístup ke svým chemickým objektům.

V opačném případě Spojené státy vyhrožovaly zavedením druhého kola sankcí.

„Administrativa prohlásila, že Rusko nedodrželo požadavky zákona,“ uvedl ve svém prohlášení Royce.

„Nikoho by nemělo překvapit, že se Vladimir Putin zcela nezřekne využití nervových paralytických zbraní pro vojenské účely. Je nepřípustné, že administrativa nemá plán… na jednání o druhém kole povinných sankcí vyžadovaných americkým právem,“ uvádí text.

„V posledních letech se Rusko účastnilo troufalých otrav… Administrativa (prezidenta Spojených států Donalda Trumpa) musí rychle jednat, aby ukázala svou rozhodnost. Prodleva povede ke stoupání ruské agresi,“ řekl Royce.

Mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauert uvedla, že statní úřad bude dodržovat zákon, který vyžaduje zavedení nových sankcí proti Rusku.


Není zde článek celý?