V americké válce proti terorismu zahynulo asi půl milionu lidí

Nová studie americké univerzity tvrdí, že od té doby, co dne 11. září došlo k teroristickému útoku, zahynulo ve válce proti terorismu asi 480 000–507 000 lidí. Většinu z nich přitom tvoří civilisté.

V sobotu Neta Crawfordová z Brownovy univerzity zveřejnila zprávu, ve které se uvádí, že na území Afghánistánu, Iráku a Pákistánu za posledních 17 let zahynulo ve válce proto terorismu přibližně půl milionu lidí. Toto číslo zahrnuje civilisty, ozbrojence, místní policejní a ozbrojené síly spolu s příslušníky americké armády a koaličních sil.

Zpráva tvrdí, že ztráty na životech civilistů v Iráku dosahují 182 272-204 575 osob, v Afghánistánu pak 38 480 a v Pákistánu 23 372 lidí. Téměř 7 000 amerických vojáků padlo v Iráku a Afghánistánu. Podle Crawfordové je však počet civilních obětí podhodnocen, neboť v mnoha případech se přesné ztráty nedají zjistit.

„Desítky tisíc civilistů mohly například zahynout během osvobozování Mosulu a dalších měst od IS (Islámský stát — teroristická organizace zakázaná v Rusku, pozn. red.), ale jejich těla nebyla vyproštěna,“ cituje výzkumnici portál Al-Džazíra. Zpráva také dále neuvádí nepřímý počet obětí, ke kterým došlo například v důsledku nemocí.

Za poslední rok stoupl počet obětí o více než 110 000 osob.


Není zde článek celý?