V Izraeli přijmou opatření k deeskalaci po tragédii s Il-20

Izrael přijme opatření na deeskalaci situace v kontextu spolupráce s ruskými vojáky po tragédii se sestřeleným Il-20 v Sýrii, oznámil novinářům zástupce Izraelských obranných sil Jonathan Konrikus.

Při odpovědi na otázku, jestli Izrael přijme nějaká opatření na deeskalaci situace, Konrikus odpověděl: „Určitě to děláme. Bezpečnostní opatření přijímáme. A budeme v tom pokračovat. Chápeme, že je to výhodné pro všechny — pro nás i pro Rusko.“

Podle něj Izrael pokračuje v používání mechanismu na odstranění konfliktu s Ruskem. „Informace probíhají a odpovídající strany je používají,“ uvedl.

Ruský Il-20, který se nacházel 35 kilometrů od pobřeží Středozemního moře, byl sestřelen 17. září při návratu na leteckou základnu Hmímím. Ve stejnou dobu čtyři izraelské stíhací letouny F-16 útočily na syrské objekty v Latákii. Podle údajů ruského ministerstva obrany Izrael ruskou stranu o útoku informoval pouhou minutu před jeho začátkem, když zároveň neuvedl oblast a neinformoval o čtyřech stíhacích letounech F-16. Jak na ministerstvu uvedli, izraelští piloti se kryli ruským letadlem, který se kvůli tomu dostal pod útok protivzdušných komplexů v Sýrii. Zemřelo 15 ruských vojáků.


Není zde článek celý?