V Německu promluvili o následcích protiruských sankcí

Německé podniky „ztrácejí půdu pod nohama“ kvůli západním sankcím, a budou se s nimi „ještě dlouho potýkat,“ konstatuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Podle Juliana Hintze z Kielského ústavu světové ekonomiky se tyto sankce velmi negativně projevily na obchodu mezi Ruskem a Německem. Poznamenal, že dnes nezpůsobují hlavní škody samotné sankce, ale odchod většiny německých bank z Ruska, což komplikuje financování vzájemného obchodu.

Podle odhadu ústavu ztrácí německá ekonomika kvůli protiruským sankcím každý měsíc 727 milionů dolarů, což činí 0.8 % celkového exportu.
„Takže téměř 40 % západních ztrát připadá na Německo,“ konstatují experti.

Částka škod německých podniků kvůli novým americkým sankcím proti Rusku se dá těžko odhadnout, zdůrazňují noviny. Rusko-německá zahraničněobchodní komora již dříve varovala, že nová opatření mohou způsobit ztrátu „stovek milionů eur“ v nejbližší budoucnosti a pak i několika miliard eur.

„Bude-li pro německé a americké společnosti byznys v Rusku stále komplikovanější, přijdou na jejich místo postupně asijské společnosti, zvlášť čínské,“ prohlásil zástupce zahraničněobchodní komory Mattias Schepp.


Není zde článek celý?