V Rakousku byl zadržen podezřelý ze špionáže ve prospěch Ruska

V Rakousku byl zadržen bývalý plukovník rakouských ozbrojených sil, který je podezřelý ze špionáže ve prospěch Ruska, oznámil kancléř Sebastian Kurz. Podle něj voják s ruskou rozvědkou spolupracoval do roku 2018.

„Úřad vojenské kontrarozvědky za pomoci mezinárodní spolupráce odhalil případ špionáže. Bývalý důstojník rakouské armády se od 90. let zabýval špionáží a údaje poskytoval Rusku. Je vůči němu zahájeno trestní stíhání,“ oznámil na Twitteru zástupce rakouského ministerstva obrany Michael Bower.

Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová si předvolala ruského zástupce a také zrušila cestu do Moskvy.

„Teď je to podezření, musíme ho vyšetřit a zjistit, jestli se potvrdí nebo ne. Ale z důvodu informační situace, která u nás panuje, a také vzhledem k nedávným událostem třeba v Nizozemsku teď můžeme vycházet z toho, že se podezření potvrdí,“ poznamenal Kurz.

Podle informací novin Kronen Zeiutng měl plukovník shromažďovat informace o rakouském letectvu, dělostřeleckých systémech, migrační krizi a také detailní informace o mnohých rakouských vysoce postavených vojácích. Každé dva týdny měl být v kontaktu s člověkem jménem Jurij, uvádí list.

Zdůrazňuje se, že voják ze Salcburku za práci pro Moskvu obdržel 300 tisíc eur.

Ruské velvyslanectví a Služba vnější rozvědky informace nekomentují.


Není zde článek celý?