Vědci odhalili původ záhadné civilizace Ameriky

Mezinárodní skupina vědců určila původ starověké mumie Severní Ameriky, která původně byla řazena k paleoameričanům, kteří na území žili ještě před hlavními skupinami původního obyvatelstva. Ukázalo se, že pozůstatky jsou ve skutečnosti geneticky blízké přesídlencům, kteří položili začátky mnohým populacím dvou amerických kontinentů, uvádí Science.

Specialisté analyzovali DNA řady lidských pozůstatků, včetně mumie z Jeskyně duchů (angl. Spirit Cave), která je považována za nejstarší mumii člověka z těch, které byly nalezeny v Severní Americe. Její stáří je asi 11 tisíc let. Navíc byly prozkoumány genomy, které byly objeveny v jeskyni Lovelocka (stát Nevada), v Lagoa Santo (Brazílie), v Patagonii (Chile) a na Aljašce.

Celkově vědci určili genetickou sekvenci 15 genomů, které patřily starověkým Američanům, kteří na území od Aljašky po Patagonii žili před několika tisíci lety. To vědcům umožnilo odhalit migraci lidí, kteří putovali po Severní a Jižní Americe při poslední době ledové, a dokázat, že různé původní národy, včetně těch nejstarších, pocházeli ze stejných přesídlenců.

Výsledky ukazují, že asi před 14-17 tisíci lety jižně od Aljašky došlo k rozdělení původní populace na dvě větve, které odpovídají původním Američanům Severní a Jižní Ameriky. Jedna rychle mířila na jih a zároveň se rozdělovala na množství skupin, které si potom vyměňovaly genetický materiál.


Není zde článek celý?