Vědci prozradili, před jakými nemocemi nás chrání káva

Během pražení vznikají v kávě zvláštní látky zvané fenylindany, které zabraňují rozvoji Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy nemoci. K takovému závěru dospěla kanadská skupina vědců z Torontské univerzity a Výzkumného ústavu v kanadském městě Krembil. O tyto závěry se odborníci podělili na zpravodajském portálu ScienceDaily.

Autoři dané studie zkoumali celkem tři druhy kávy, konkrétně tedy světle praženou kávu a tmavě praženou kávu s kofeinem a bez kofeinu. Ukázalo se, že dva poslední druhy brání snižování kognitivních schopností, k němuž dochází s postupem věku a což je typické pro Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. Znamená to tedy, že pozitivní efekt nezpůsobuje sám kofein, ale jiná sloučenina, která vzniká během pražení.

Touto sloučeninou jsou antioxidanty zvané fenylindany. Ty totiž brání tvorbě tzv. amyloidních plaků, což jsou neurofibrilární splety, které podporují demenci.

Jeden z autorů této studie, Dr. Donald Weaver, uvedl, že fenylindany jsou jedinečné v tom, že jsou jedinou sloučeninou, která brání, nebo spíše inhibuje, hromadění beta-amyloidů a tau proteinů, které jsou charakteristické právě pro Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu.


Není zde článek celý?