Vědci zjistili užitečnost odstranění apendixu

U lidí, kterým vyoperovali slepé střevo, se snižuje riziko vývinu Parkinsonovy choroby. Zjistili to švédští vědci. Výsledky jejich výzkumu jsou zveřejněny v časopisu Science Translational Medicine.

Ve svém elaborátu zanalyzovali data téměř 1,7 milionu švédských občanů z národního rejstříku za posledních více než 50 let. U každého 1,17 člověka z 1000 byl diagnostikován zánět slepého střeva s následujícím odstraněním. Vědci si přitom všimli, že u lidí s odstraněným apendixem byly případy onemocnění Parkinsonovou chorobou menší o 19,3 %.

V paralelním průzkumu prostudovali vědci informace o 849 pacientech s Parkinsonovou chorobou a zjistili, že tato choroba u nich vznikla přibližně o 3,6 roku později než v průměru u všech obyvatel.

Podle verze vědců se tato zákonitost vysvětluje existencí bílkoviny alfa-synuklein ve slepém střevu, která hraje klíčovou úlohu ve vývinu neurologické choroby. Bílkovina se může teoreticky dostat do zažívacího ústrojí a později do mozku amít ničivý vliv na jeho buňky.

Parkinsonova choroba je pomalu progredující chronická neurologická nemoc. Zatím je považována za nevyléčitelnou.


Není zde článek celý?