Zeman by už milosti dávat neměl. Pouze pomocí nich obelhává lidi

Po Jiřím Kajínkovi obdařil Miloš Zeman milostí i dalšího člověka, jehož minulost je velmi pochybná. Nejde sice o nájemného vraha, ale seznam jeho střetů se zákonem také není krátký. Najdeme v něm nejen zanedbání povinné výživy, za které si odpykával roční trest, ale také třeba krádež. Pro Zemana, který dříve tvrdil, že milost bude dávat jen výjimečně, je však vhodným adeptem.

Mezi hlavní důvody, které prezidenta vedly k jeho rozhodnutí patří i fakt, že odsouzený muž přišel po střetu s vlakem o nohy. K tomu však došlo, podle zjištění serveru iRozhlas.cz ve chvíli, kdy byl opilý, což už prezident pozapomněl zmínit.

Důvodem jeho pobytu ve vězení byla několikanásobná recidiva při neplacení alimentů. V roce 2006 za neplnění své povinnosti dostal šestiměsíční podmínku, která byla už jeho druhou. Ta první, osmiměsíční, byla za krádež, a to není vše. Za zanedbání výživy totiž dostal ještě deset měsíců podmíněně, které ovšem byla po amnestii Václava Klause zrušeny.

Jak je vidět, nejedná se o člověka, který by se dostal do svízelné situace náhodou, nebo bez vlastního přičinění. Platit alimenty se mu totiž nechtělo dlouhodobě, což vzal v potaz i soud, který ho poslal do vězení.

Na tom však Zemanovi vůbec nezáleží. Jeho jedinou touhou je se zviditelnit. Chce ukázat svou vlídnou tvář lidumila, který není hluchý k volání o pomoc. Prezident si však vybírá lidi, o správnosti jejichž omilostnění by se dalo pochybovat. Hlavní je, aby přes jejich „pohnutý“ osud dokázal budit dojem, že není jen tím, kdo mluví sprostě, všem nadává a dělá republice ostudu.

Kajínka využil Zeman před prezidentskou volbou a vytvořil tak kult nového národního hrdiny, který se celý život musel potýkat s příkořími, které mu osud nachystal. Zcela se, i díky médiím, toužícím po senzaci, zapomnělo na to, že Kajínek byl odsouzený dvojnásobný vrah, jehož kriminální minulost měla být jasným signálem, že není vhodným adeptem pro milost.

Prezidentská kampaň ovšem potřebovala nějak opepřit, proto se recidivista dostal za velkého zájmu veřejnosti na svobodu a udělal tak ze Zemana člověka, který bdí nad spravedlností v naší zemi. Nestálo to ani korunu a reklama na hlavu státu byla nejvýraznější mediální událostí po několik týdnů.

Nyní Zeman vybírá dalšího člověka, který má evidentně se zákonem velký problém. Zahraje se ovšem na emoční strunu, zopakuje se, že přišel při nehodě o nohy a hned je jeho omilostnění bráno jako velká služba hlavy státu, kterou je třeba ocenit.

Přitom jde pouze o to, aby Zeman opět ukázal, že má moc. To si ovšem uvědomuje každý, kdo například protrpěl předávání státních vyznamenání. Prezident by si měl svou „lidskost“ odpustit a poslední milost si nechat pro Andreje Babiše. Kdyby náhodou.

Není zde článek celý?