Zemřel novinář Jan Petránek, bylo mu 86 let

V 86 letech zemřel známý novinář Jan Petránek. „Ve večerních hodinách zemřel na selhaní srdce,“ uvedl podle Českého rozhlasu jeho syn. Petránkovo jméno je nejvýrazněji spojeno právě s rozhlasem, kde vysílal například v době okupace Československa v roce 1968.

Petránek okolnosti srpna 1968 popisoval například v rozhovoru pro Deník. „Spolu s dalšími lidmi jsem vysílal, co se děje. Brzo se podařilo umlčet naši televizi, aby nemohla vysílat, proto naši kameramani vozili natočené materiály s tím, co se u nás odehrává, do Vídně, odkud se pak vysílaly. Ale Československý rozhlas vysílal dál a Rusové nedokázali najít, odkud. Role Československého rozhlasu byla tehdy obdivuhodná.“

V Československém rozhlase musel redaktor skončit v roce 1969. Jelikož podepsal později Chartu 77, živil se Petránek v období normalizace hlavně manuální prací. Psal také do samizdatových Lidových novin.

Petránek se novinařině věnoval i po odchodu do důchodu v roce 1993. V posledních letech byl ovšem spíše kritický k současné situaci a často hovořil například pro dezinformační web Parlamentní listy. Několikrát se zastal ruského prezidenta Vladimira Putina, a to například kvůli okupaci Krymu. V roce 2015 převzal ocenění Za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?