ŽIVĚ: Demonstranti na Václavském náměstí požadují demisi premiéra Babiše

Na pražském Václavském náměstí se dnes večer sešly tisíce lidí, kteří požadují demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Akce začala v 19:00 a pořádá ji aktivistická skupina AUVA, jež už v minulosti uspořádala několik demonstrací proti předsedovi vlády. K Opletalově ulici bylo prostranství hustě zaplněno, protestující ale stáli ve značné části horní poloviny náměstí. Jeden z pořadatelů na demonstraci řekl, že skupina AUVA plánuje další protest na Malostranském náměstí v den jednání o nedůvěře vládě ANO a ČSSD.

Lidé drží transparenty s nápisy jako „Nechci z ČR Rusko, Babiš ven“, „Andrej = Krim“ nebo „Uklid(n)íme vaše děti“ s fotografií lékařky Dity Protopopové, který má evokovat volební transparent hnutí ANO. K vidění jsou vlajky České republiky i Evropské unie, někteří demonstranti mají píšťalky. Na začátku protestu lidé hlasitě skandovali „Demisi!“, později zněla hesla jako „Není nám to jedno!“ nebo „Máme toho dost!“

„Sešli jsme se, protože jsme už hodně naštvaní. Máme dojem, že situace v naší zemi v politické sféře je někde, kde by neměla být,“ řekla ČTK krátce před zahájením demonstrace spoluzakladatelka skupiny AUVA Veronika Ševčíková. Celá akce by se podle ní měla konat právě na Václavském náměstí.

Na facebooku potvrdilo účast zhruba 11.000 lidí, další desetitisíce o akci projevily zájem. „Těžko se dá počet účastníků odhadovat, ze zkušenosti z předchozích akcí očekáváme deset až 20 tisíc lidí,“ doplnila Ševčíková.

Na improvizovaném pódiu s nápisem „Jedině demisi!“ vystoupil například poslanec Miroslav Kalousek z opoziční TOP 09. „Příběh předsedy vlády připomíná lacinou béčkovou gangsterku. Bohužel to není film, ale realita, která rozežírá stát jako rakovinu. Teď nejde o nic menšího než o principy právního státu,“ řekl.

„Chtěl bych vám poděkovat, že vám není jedno, co se v České republice děje a jaký příklad dává Andrej Babiš celému národu, jakým způsobem pohrdá spravedlivým procesem a spravedlností v České republice,“ řekl poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL). Senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL) připomněl, že horní komora dnes označila za nepřijatelné, aby premiér s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu.

Impulzem pro rychlé svolání protestu byla reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání.

Demo na Václaváku živě! Praha 15.VIII.2018.

Zveřejnil(a) Televize Černá Kukla dne Čtvrtek 15. listopad 2018

(Video Televize Černá Kukla použito s laskavým svolením Eugena Kukly)

Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos. Dnes na facebooku poděkoval manželům Protopopovým za péči o svého syna údajně trpícího schizofrenií. Výzvy opozice k rezignaci odmítl. Babiš mladší dnes v e-mailu pro Seznam Zprávy obvinil svého otce ze lži v souvislosti s tvrzeními o jeho schizofrenii.

Výběr demonstrací z posledních let, jejichž účastníci kritizovali předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše:

3. prosince 2016 – Na Václavském náměstí v Praze demonstrovalo několik stovek lidí proti zavedení Elektronické evidence tržeb (EET). Demonstranti si přinesli transparenty, například EET je jako StB, Vzkaz Ježíškovi – čert vem Babiše, Chceme svobodu, ne diktaturu státu nebo Sbohem, svobodné podnikání. Skandovali i hesla proti tehdejšímu ministrovi financí, třeba Babiš ven nebo Babiše do koše.

10. května 2017 – Na Václavském náměstí se sešlo zhruba 20.000 lidí na demonstraci proti Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Cílem akce, která se konala během nejvážnější krize koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), bylo odvolání Babiše a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také požadovali, aby Zeman odstoupil z funkce. O den později se stovky lidí sešly na demonstraci proti Zemanovi a Babišovi na Hradčanském náměstí.

17. května 2017 – Na Václavském náměstí se opět sešly tisíce lidí na demonstraci proti ministru Babišovi a Zemanovi. Po zhruba hodinovém programu se vydala větší část demonstrantů průvodem na Pražský hrad. Protestní shromáždění se konala i v dalších sedmi městech. Ve stejný den Babiš oznámil, že Zemana požádá, aby ho odvolal z vlády. V křesle ministra financí jej nahradil poslanec hnutí ANO Ivan Pilný.

5. března 2018 – Po celé ČR se demonstrovalo proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ondráček za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací. Podle opozice by bez poslanců ANO Ondráček nebyl zvolen, a Babiš tomu mohl lehce zabránit. Babiš byl terčem kritiky i na demonstracích. O den později Ondráček oznámil rezignaci.

15. března 2018 – Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se připojili k půlhodinové výstražné stávce, cílem protestu bylo bránit společenské a ústavní hodnoty. Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly dohromady tisíce mladých lidí. V projevech, na transparentech a na sociálních sítích studenti kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím, zejména prezidenta Zemana a premiéra v demisi Babiše.

9. dubna 2018 – Stovky až tisíce lidí téměř ve 20 městech po republice protestovaly proti trestně stíhanému premiérovi Babišovi (ANO) a jeho vládě v demisi. V Praze demonstrovalo několik tisíc lidí, do Brna dorazilo podle odhadu ČTK nejméně 2000 lidí. V dalších krajských městech přišly většinou stovky lidí. Babiš na adresu demonstrantů řekl, že jsou to lidé, co nechtějí vést debatu a argumentovat.

9. května 2018 – Zhruba 500 lidí se sešlo na Václavském náměstí na demonstraci proti Babišovi. Protestovali proti jeho plánu, aby vládu hnutí ANO s ČSSD tolerovali komunisté. Demonstranti požadovali, aby prezident pověřil sestavením kabinetu někoho jiného.

22. května 2018 – Několik stovek lidí se zalepenou pusou protestovalo na pražském Staroměstském náměstí proti Babišovi. Po půl hodině se protestující mlčky vydali k úřadu vlády, kde drželi minutu ticha za všechny utlačované lidi. Demonstraci zorganizovala iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Protest proti premiérovi se konal také v dalších městech.

29. května 2018 – Několik stovek lidí prošlo centrem Prahy k úřadu vlády, aby tak vyjádřilo nesouhlas s vládnutím Andreje Babiše. Po předchozím tichém protestu zvolili opačný prostředek: hluk. Svou nelibost dávali v průvodu najevo bušením do hrnců či pokliček, pískáním nebo troubením.

5. června 2018 – Den před druhým jmenováním Babiše premiérem v centru Prahy protestovaly tisíce lidí proti připravované vládě s podporou komunistů. V dalších městech se na protestech sešly stovky lidí.

11. července 2018 – Před Sněmovnou během hlasování o důvěře Babišově druhé vládě demonstrovaly stovky lidí proti kabinetu podporovanému KSČM.

15. listopadu 2018 – Na pražském Václavském náměstí se sešly tisíce lidí, kteří požadují Babišovu demisi. Impulzem pro rychlé svolání protestu byla reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z ČR kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?