Autorka výzvy proti Zemanovi: Už není kam ustupovat. Senát by měl prezidenta žalovat

Expertka na ruskou propagandu, novinářka Alexandra Alvarová je jednou z autorek výzvy Poslanci a senátoři, zastavte Miloše Zemana! Deník FORUM 24 se jí ptal na to, co je cílem této výzvy, kterou již na internetu podepsaly tisíce lidí. Ale také na to, co to vlastně znamená, že nějaký politik slouží cizí mocnosti.

Proč jste se rozhodli právě pro výzvu formou petice?

Vlastně mělo jít o dopis senátorům, jen jsme chtěli, aby měl větší váhu, tak jsme ho hodili na server Petice24.com. Naším cílem bylo dát senátorům a poslancům jasně na srozuměnou, že to, co se děje v naší zemi, je už dávno za hranicí normálu. Ale protože nás na to navykají po malých kapkách, salámovou metodou nám ukrajují ze dne na den další a další kousky ústavních a demokratických pravidel, tak už to nevnímáme. Jako když vaříte žábu v hrnci. Když přidáváte teplotu stupínek po stupínku, tak si žába tak dlouho odhodlaně zvyká na vyšší teplotu, až se uvaří zaživa a nenapadne jí vyskočit. Tohle teď dělají nám a my jsme ty žáby, které skáčou.

Petice jsou, podobně jako demonstrace, formou legitimního upozornění voličů politikům na vážná rizika či defekty politického procesu. Pokud jde o ruskou a čínskou subverzi a informační válku na českém teritoriu: jistěže jsou našim nepřátelům tyto nesilové metody k smíchu. Oni sami věří jen na reálnou fyzickou sílu, výhružky, lži, vydírání, urážky, kompro. Peticí dáváme především najevo sobě navzájem – a také tomu zbytku demokraticky smýšlejících politiků, že je nás hodně, že žádný demokrat není sám a že jsme ochotni se nahlas ozvat i když nevíme, zda to dobře dopadne. Jistotou diktátorů jsou totiž ti mlčící. 

Výzva je formulována poměrně ostře. Je podle vás Miloš Zeman ruský agent?

Slovo agent vyjadřuje zastaralou formu spolupráce s nepřátelskou mocností. Rusko ani Čína už tyto zastaralé metody u politiků nepoužívají. Kombinují vydírání se službičkami. Politik nemusí nic podepsat a přesto je trvale lapen. Často se bez těch službiček už nedokáže obejít. Přátelské příspěvky na kampaň, zdravotní servis, organizace desítek tisíc fanoušků na sociálních sítích, schopní spin-doctors, svolné mladé krásné asistentky, ochotní novináři a vydavatelé – je to jako droga. Nejdřív jste NIKDO a najednou se vám klaní půl republiky, na to jsou Rusové i Číňané machři. Mají svou síť.

Co by bylo ideálním výsledkem této Vaší výzvy?

Předhonit 28 tisíc podpisů Za záchranu medvěda na Valašsku… Pár desítek tisíc lidí, kterým je jasné, že takto dál v ČR pokračovat už nemůžeme. Takhle už nemůžeme dál žít ani spravovat svou zem. Už není kam ustupovat. 

Co by bylo ideálním výsledkem této vaší výzvy?

Senátní žaloba na prezidenta republiky. 

Má podle vás zejména senát sílu prezidenta zastavit?

Má, ale schopnost obou velmocí zastrašit naše politiky je den ode dne silnější. Podívejte na premiéra, jak se plazí před čínským ambasadorem jen proto, že se Číně nelíbí, co si o ní myslí naše bezpečnostní služby. Žijeme v moc nebezpečné době.

Mělo by na jeho chování reagovat i ministerstvo zahraničí? 

Jistě, ale ministr je sám a vládu řídí nepříliš statečný slovenský oligarcha bez morálky a špetky vztahu k této zemi. Nedělám si naděje, že ministr zmůže mnoho.

Co by se mělo dít dál? Nebylo by vhodné uspořádat například demonstraci?

Na demonstrace s účastí pod 200.000 lidí se mohou oba diktátorské režimy, které si naše území právě parcelují, zvysoka vykašlat. Lidé se vyřvou a pak se půjdou domů najíst a vše zas bude při starém. Oni mají strach z celorepublikové organizace občanského odporu, ale stejně jako v listopadu 89 si naši ztrátu suverenity uvědomují jen lidé v lokálních bublinách.  Naším heslem by mělo být Všichni na svá místa a každý podle svých možností. Piště politikům, choďte demonstrovat, úplně zbytečné to není, jednoho dne se to může skutečně vyšplhat nad těch 200.000, podporujte svobodný tisk, veřejnoprávní média, posílejte příbuzným emaily, nemlčte, snažte se lidi kolem přesvědčit, že MY DEMOKRATÉ jsme většina. Celá hybridní válka spočívá v triku vyvolání zdání většiny, která s Ruskem a Čínou buď souhlasí nebo mlčí. To jim stačí. Lidé nemají rádi ten pocit, že jsou v menšině. 

Potřebujeme být hlasití, viditelní a přesvědčiví. Jsme na pokraji velmi intenzivní konfrontace a budeme jí muset projít, oni již dobytá  teritoria nevzdají bez boje a nikdo zvenčí nám v tom nepomůže. Rozežrali naši mladou demokracii jako moli. Bez vyházení starých svetrů a nacpání skříně naftalínem to nepůjde. Jasně, že se to molům nebude líbit. Ale my nemáme společné zájmy s moly.

Máte nějaký cíl ohledně počtu podpisů? 

Těch 200.000, přece 🙂

Není zde článek celý?