Britský klaun protestuje, že jsou politici spojováni s jeho náročnou profesí

Přední britský cirkusový bavič David Konyot se nechal slyšet, že nikdo nemá urážet klauny tím, že k nim přirovnává politiky.

„Jsem oceňovaný hudební klaun, zástupce ctihodné profese, a hluboce mě uráží špatné používání a překrucování slova ‚klaun‘ ve spojitosti s chaotickým chováním v parlamentu či jinde,“ napsal Konyot ve středu v deníku The Guardian.

„Neustálé používání slova ‚cirkus‘ v médiích pro vytvoření představy o nepořádku nebo špatném chování je taktéž nechutné.“ Cirkus je podle něj pravým opakem chaosu a opírá se o týmovou práci, disciplínu a efektivitu jednotlivých členů. (cit. dle ČTK)

S britským klaunem musíme souhlasit. Bavit kolem dokola lidi je náročná a těžká práce. Buď se jim to bude dařit, nebo skončí. Jsou na vůli lidu závislí mnohem víc než někteří politici, kteří mohou proklouznout do vysokých pater a pak mají aspoň na čtyři roky své jisté, než upadnou v nemilost lidí, nebo svých šéfů.

Klaun také baví lidi úmyslně, zatímco někteří politici neúmyslně, za což si hmotnou odměnu příliš nezaslouží.

Možná bychom mohli najít nějaký kompromisní pojem, třeba „bavič“. Jak víme z našeho prostředí, i známým bavičem se někdo může stát, aniž vykazuje nějaký talent, nebo dá najevo myšlenku. Stačí mu jen opakovat, co více méně říkají některé skupiny lidí. Jejich příslušníci jsou pak pobaveni, když to, co sami trousí, slyší najednou z televize. A jak to bylo v televizi, je to patřičně posvěcené.

Jak málo stačí lidem ke štěstí. Některým.

Není zde článek celý?