Britští labouristé se pokusí odstranit Mayovou

Britskou premiérku Theresu Mayovou může čekat další parlamentní hlasování o vyslovení nedůvěry. Předák opozičních labouristů Jeremy Corbyn v rozhovoru pro list Independent vyložil karty, když prohlásil, že není otázkou zda, ale kdy se jeho strana pokusí iniciovat hlasování o nedůvěře s cílem vynutit si vypsání předčasných voleb.

„Učiníme tak v době, kdy jejich důvěra bude nejnižší, což podle mého bude poté, co prohrají hlasování“ (o brexitové dohodě), uvedl Corbyn. Očekává tedy, že britský parlament dohodu, kterou vyjednala s Bruselem vláda Theresy Mayové, odmítne. Dolní sněmovna o ní měla původně hlasovat už začátkem prosince, kabinet ale v obavách z neúspěchu hlasování odložil na leden.

Labouristická strana je v postoji k brexitu rozdělená, stejně jako celá britská společnost. Corbyn odmítá variantu nového referenda, po kterém někteří labouristé volají. Prohlašuje nicméně, že pokud by vyhrál předčasné volby, chtěl by s Evropskou unií vyjednat jiné podmínky než Mayová.

Spojené království má opustit Evropskou unii 29. března 2019. Stále ale není vyloučený odklad tohoto termínu, pokud by se na tom Londýn s Bruselem domluvily.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?