Česko podpořilo USA a postavilo se proti Rusku v otázce smlouvy o raketách INF

Česka republika sdílí s USA a dalšími spojenci závěr, že Rusko porušilo Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) svým systémem 9M729, který spolu s dalšími nekonstruktivními ruskými kroky ohrožuje euro-atlantickou bezpečnost, uvádí se v prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Podle českého ministerstva zahraničí je Rusko samo výlučně odpovědné za stav, který přiměl USA ke krokům vedoucím k vypovězení INF-T. Prohlášení o tom je uveřejněno na stránkách Ministerstva zahraničních věci ČR.

„Česká republika sice sama není smluvní stranou INF-T, avšak postup USA chápe, neboť´ není udržitelné, aby INF-T nadále plnily pouze USA. Česká republika považuje INF-T za důležitou pro euro-atlantickou bezpečnost, protože eliminovala nebezpečnou a destabilizující kategorii nosičů jaderných i konvenčních zbraní. Rusko má ještě možnost vrátit se k dodržování smlouvy, k čemuž je vyzýváme spolu s našimi Spojenci,“ uvádí se v prohlášení.

Podotýká se však, že Česko i nadále bude alianci konzultovat o smlouvě INF, včetně odpovědí na postup Ruska, v zájmu efektivnosti vlastní i spojenecké bezpečnosti a kolektivní obrany.

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo dnes prohlásil, že Washington se nechystá vyvíjet, zkoušet ani přijímat do zbraně prostředky, které by neodpovídaly smlouvě INF po dobu 60 dní, následně pozastaví účast ve smlouvě.


Není zde článek celý?