CNBC: Země OPEC se dohodly se spojenci na snížení produkce ropy

Země OPEC a jejich spojenci, včetně Ruska, se dohodly, že v první polovině roku 2019 sníží těžbu ropy o 1,2 milionu barelů denně. Portál CNBC uvádí, že se země produkující ropu rozhodly tento krok podniknout kvůli prudkému poklesu cen za černé zlato.

Po dvou dnech vyčerpávajících jednání se předním zemím produkujícím ropu podařilo dosáhnout dohody o snížení těžby ropy. Stalo se tak i přes vzdorování amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) uzavřela tuto dohodu se spojeneckými zeměmi produkujícími ropu, včetně Ruska, ve svém sídle ve Vídni, hlavním městě Rakouska.

Tato „ropná aliance“ se dohodla na snížení těžby o 1,2 milionu barelů denně, a to v první polovině roku 2019. Členové organizace OPEC, která zahrnuje celkem 15 zemí, sníží produkci ropy o 800 tisíc barelů denně. Rusko a ostatní spojenci organizace pak o 400 tisíc barelů denně.

Setkání zemí OPEC se zeměmi mimo tuto organizaci se konalo na pozadí jednoho z nejzávažnějších poklesů cen ropy, k němuž v posledních letech došlo. Za poslední dva měsíce se cena černého zlata snížila téměř o 30 %, což zvýšilo tlak na rozpočty zemí produkujících ropu.


Není zde článek celý?