Erdogan: Sýrie chce provést v Manbidži „psychologickou operaci“

Sýrie chce provést v Manbidži „psychologickou operaci“, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Syrská armáda dnes obsadila Manbdiž poté, co toto město opustili kurdské jednotky YPG.

„Tohle je psychologická operace. Zvedli vlajku, před hodinou jsem mluvil s rozvědkou, ale nic konkrétního zatím není. Zítra ráno poletí naše delegace do Moskvy — šéf ministerstva zahraničí, rozvědky, ministerstva obrany. Projednají tuto situaci všestranně. Poté já a (ruský prezident) Putin se spojíme telefonicky, nevylučuji i své návštěvy v Soči nebo v Moskvě… Jsme proti rozdělení Sýrie, naším cílem je, aby odtud odešli teroristé. Poté nám tam nic nezbude,“ řekl Erdogan novinářům.

Na tureckém ministerstvu obrany také podrobili syrskou operaci kritice.

„Co se týče situace v Manbidži, slyšeli jsme nejrůznější prohlášení. Teroristická skupina YPG, které kontroluje region pomocí zbraní, nemá právo činit prohlášení jménem lid a zvát další síly. Vyzýváme všechny strany, aby se vyhýbaly provokujícím prohlášením a činům, které by mohly vést k nestabilitě v regionu,“ praví se v prohlášení rezortu.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov postup syrské armády do Manbidže označil za pozitivní krok, který může pomoci stabilizovat situaci.

Syrský generální štáb dříve sdělil, že armáda vstoupila do Manbidže a zvedla tam vlajku Syrské arabské republiky v reakci na výzvu na výzvu lidu Manbidže. Syrská arabská armáda prohlásila, že zajistí plnou bezpečnost pro všechny syrské občany a další, kteří jsou v Manbidži přítomni.

Město předtím kontrolované YPG opustily kurdské síly, které oznámily, že se budou soustředit na boj proti IS* na východě od Eufratu.

Tento krok se stal během stažení amerických jednotek ze Sýrie poté, co americký prezident Donald Trump prohlásil vítězství nad IS*.

*teroristická organizace v Rusku zakázaná


Není zde článek celý?