Europoslankyně Grässleová: Babiš poškozuje Českou republiku i Evropskou unii

Předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová. | FOTO: commons.wikimedia.org

Předsedkyně výboru pro kontrolu rozpočtu v Evropském parlamentu Ingeborg Grässleová sdělila českému serveru Aktuálně, že premiér Andrej Babiš poškozuje Českou republiku i Evropskou unii.

Grässleová v rozhovoru vysvětluje, proč celý proces šetření konfliktu zájmů Andreje Babiše trvá v bruselských institucích tak dlouho. Lidé v orgánech Evropské komise a Evropského parlamentu nejsou totiž zvyklí u vedoucích politiků na takovou míru lží, uhýbání a neplnění slibů.

„Mně samotné chvíli trvalo pochopit, že pan Babiš neudělá, co slíbí. Vždycky sliboval vyřešit si ten konflikt zájmů. Pak byl přijat v Česku zákon. A já jsem se radovala, že když už tento zákon existuje, bude to vyřešené. Ale nic se nezměnilo. Trvalo mi přinejmenším dva tři roky, než jsem pochopila, že tyhle kroky ze strany českého premiéra nejsou míněny vážně. A v případě komise to bylo asi podobné. Věřili, že se to vyřeší. Ale ono se nic nezměnilo, dokonce se to zhoršovalo. Teď jim to snad došlo a něco udělají,“ uvedla Grässleová.

Současné šetření přichází až po té, co na něj Evropskou komisi upozornila česká pobočka Transparency International a také zpráva analytického týmu Pirátské strany. Europoslankyně Grässleová, která je členkou bavorské Křesťansko-sociální strany, však upozorňovala na svá podezření ohloedně Babišova chování orgány Evropské komise již v roce 2014. Přesto sama uvádí, že ji celý rozsah problému Andreje Babiše a jeho metody uhýbání docházely postupně celé tři roky.

Andrej Babiš několikrát tuto respektovanou německou političku shazoval opakovaně nevybíravými slovy a snažil se – jako i v jiných případech – popsat postoje Grässleové jako osobní animozitu a nikoli plnění povinností, jež předsedkyni výboru pro kontrolu rozpočtu ukládá její funkce v Evropském parlamentu.

Zdroj: 

Nemůžeme pokračovat, jako by se nic nestalo, říká o Babišově střetu zájmů Grässleová

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?