Expert: Kyjev možná zavře přístavy pro lodi z RF

Ruských majitelů nákladů a lodí se nedotknou potenciální zákazy návštěv ukrajinských přístavů, domnívá se generální ředitel výzkumné agentury InfraNews a dopravní expert Alexej Bezborodov.

„Ruských majitelů nákladů a lodí se podobné zákazy vůbec nedotknou. Velcí přepravci buď nemají lodě pod ruskou vlajkou a v ruské jurisdikci, nebo nepracují v těchto zónách. Takže se to samozřejmě nikoho nedotkne“, řekl Bezborodov.

„Lidé prostě nechápou zásady fungování námořního byznysu. Ten byl a zůstává i nadále nejvíce otevřeným. Je jen jeden trest — zařazení země na seznam černých vlajek… za nebezpečný provoz loďstva. Za velmi hrubé porušení námořních norem a pravidel. A politika se moře vůbec netýká, moře nikdy nebylo na politice závislé,“ dodal.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Pavel Klimkin hovořil již dříve o tom, že se na Ukrajině projednává několik variant jednání po zadržení tří ukrajinských lodí ruskými pohraničníky za porušení hranice, mj. možnost uzavření řady ukrajinských přístavů pro ruské lodě. Jak uvedl časopis Stern, generální tajemnice německé Křesťanskodemokratické unie Annegret Krampová-Karrenbauerová vyzvala Evropskou unii a USA, aby projednaly variantu zavření svých přístavů pro ruské lodi z Azovského moře.


Není zde článek celý?