Írán představil nový „neviditelný“ torpédoborec. Má chránit tankery (VIDEO)

Íránské námořnictvo slavnostně představilo nový torpédoborec zvaný Sahand, který je vybaven stealth technologií. Má bránit námořní přepravu a obchod s ropou před piráty. Také je jeho úkolem čelit rostoucí americké vojenské přítomnosti v Perském zálivu. Ceremonii vysílala íránská televize Press TV.

K slavnostnímu obřadu došlo v přístavu Bandar Abbás v Hormuzském průlivu. Sahand patří k nové třídě torpédoborců, které jsou vybaveny stealth technologií, jež snižuje jejich viditelnost na radarech, dále pak prostředky elektronického boje a přistávací plochou pro vrtulníky. Podle Press TV je torpédoborec vyzbrojen moderními protilodními a protiletadlovými děly, odpalovacími zařízeními pro torpéda, střelami země-země a země-vzduch.

Torpédoborec by měl být také schopen nepřetržité plavby po dobu 150 dnů za doprovodu podpůrné lodě. Sahand má spolu s dalšími dvěma torpédoborci v nejbližší době navštívit Venezuelu. Přesné datum však zatím není známo.

„Tato loď je výsledkem odvážného a kreativního návrhu, který je založen na místních technických znalostech íránského námořnictva… Je vybaven stealth technologií,“ cituje íránská agentura IRNA kontradmirála Alírezá Šejchího, šéfa loděnice, v níž byl torpédoborec postaven.

Íránské námořnictvo má stále ve výzbroji staré americké lodě, které pochází z dob před islámskou revolucí.


Není zde článek celý?