Jourová: Nechceme, aby lidi byli vystaveni zprávám, jež je mohou vést do hysterie

Eurokomisařka Věra Jourová poskytla portálu Aktualne.cz rozhovor, ve kterém promluvila o plánu boje EU s dezinformacemi. Nechceme, aby lidi byli vystaveni zprávám, které je mohou zavést do hysterie nebo paniky.

Podle Jourové musíme být ostražitější vůči bezpečnostním hrozbám. „Máme za sebou důležitý moment, kdy například volby byly ovlivněny propagandou a to bychom raději nějakým způsobem omezovali,“ prohlásila.

Eurokomisařka chce propojit experty členských státu a vytvořit systém včasného varovaní, který by nastolil koordinaci mezi státy v případě, jestli nějaký stát zažije dezinformační vlnu. Jak uvádí Jourová, největší riziko představuje především předvolební období. Eurokomisařka už před časem varovala, že se Rusko se pokusí ovlivnit volby do Evropského parlamentu prostřednictvím šíření dezinformací.

„Ta věc, kterou chceme zavést, je ideologicky neutrální. My chceme zavést systém, který bude ověřovat fakta a ta fakta budou nabízena uživatelům,“ řekla.

„Nechceme, aby lidi byli obětmi nějakého vymývaní mozků a aby byli vystaveni zprávám, které je mohou zavést do hysterie nebo paniky,“ dodala.

Eurokomisařka se také vyjádřila ke srovnání svého případu s kauzou Andreje Babiše. „Paralelu v tom nevidím,“ prohlásila.


Není zde článek celý?