Kolik Rusů by kvůli nespokojenosti šlo protestovat? Nejvýš asi třetina, říká průzkum

Doutná v Rusku nespokojenost a hrozí velké protesty? To bychom museli věštit, ale máme k dispozici listopadový průzkum nezávislé agentury Levada Center ohledně toho, co si lidé o protestech myslí a jestli by se jich účastnili.

První otázka zněla, zda si dotázaní myslí, že je možné, že by v jejich vesnici či městě mohly proběhnout rozsáhlé protesty proti zhoršení životní úrovně nebo na obranu jejich práv. Že je to dost možné, si myslí 37 procent lidí. Že velmi nepravděpodobné 59 procent.

Pokud by se takové protesty konaly, účastnili by se jich? 30 procent říká, že nejspíš ano, 66 procent uvádí, že nejspíš ne.
Kdyby došlo na velké politické protesty, nejspíše by se jich účastnilo 22 procent lidí a 74 procent ne.

Celých 80 procent lidí za poslední dva – tři měsíce neslyšelo o žádném protestu, který by se konal v jejich městě nebo regionu. Osm procent se o nich dozvědělo z místních médií, šest procent od rodinných příslušníků a známých a čtyři procenta ze sociálních sítí.

Další otázky padaly na zásluhy a odpovědnost činitelů. 55 procent soudí, že největší zásluhy na ekonomickém blahu Ruska má Vladimir Putin, 13 procent, že úřady a ministerstva a čtyři procenta premiér Dmitrij Medveděv. V této souvislosti působí zvláštně, že současně si 55 procent lidí myslí, že za problémy země a rostoucí životní náklady může Putin. 37 procent z toho viní úřady a ministerstva a 21 procent premiéra Medveděva. 13 procent dává vinu gubernátorům a místním autoritám.

Jak můžeme tato data číst? Oněch 22 až 30 procent je výrazná menšina. Na druhou stranu vždycky chodí protestovat menšina. Protesty proti důchodové reformě byly dost viditelné a to se jich z celé populace neúčastnil ani zlomek těchto potenciálních počtů. Putinův režim nakonec vymýšlel různé ústupky. Pokračující ekonomické potíže se budou spíše stupňovat a zlpšení nálady obyvatel nelze čekat. Je otázka, zda by ppodruhé vyšel nějaký podobný trik, jako Putin předvedl s anexí Krymu. Tam jeho popularit stoupla. Anexemi se ale lidé nenají a také je třeba je z něčeho financovat a už moc není z čeho.

Na protesty je Kreml samozřejmě připraven, má k dispozici zákony i ozbrojené složky. Potlačit protesty ale neznamená zmírnit problémy země, Ty tady zůstanou.

Není zde článek celý?