Lidé si lámou hlavy, proč Babišovi po skandálu vzrostly preference. Známe hned dvě vysvětlení

Bohužel jsem vyhrál sázku 10 tisíc korun. Vsadili jsme se v redakci o to, zda první průzkum volebních preferencí bude v případě hnutí ANO pod a nebo nad 30 procent. Agentura Kantar pro pořad České televize Otázky Václava Moravce uvedla, že hnutí ANO posílilo na 32,5 procent. Ten, kdo zastával názor, že Babišovy děsivé skandály vůbec nepovedou k poklesu preferencí jeho strany, nýbrž naopak k jejich zvýšení, se bohužel nespletl.

Lidé si nad tímto výsledkem lámou hlavu a ptají se, zda opravdu žijeme v takovém blázinci, v němž by voliči klidně dovolili hegemonovi politické moci, aby třeba kradl v televizi v přímém přenosu.

Existuje ale ještě jiné vysvětlení, než je obligátní poukaz na duševní zaostalost českých voličů. Jistě, demoralizace části národa a neschopnost vyhodnotit informace hrají také značnou roli. Ale podstatnější je to, jak vlastně vypadá průběh takového skandálu vrcholného politika na našem mediálním nebi.

Nejprve si vzpomeňme, jak to vypadalo dříve.

Když MF DNES kdysi zjistila, že si premiér Stanislav Gross pořídil luxusní byt za prostředky, které neměl, tak byl jeho mediální prostor pro vysvětlování a zamlžování kauzy oproti možnostem Andreje Babiše téměř nulový. Dostal od televizí právě jen takový prostor, jaký dostali jeho kritici a ani o chlup víc. Neměl za sebou žádnou armádu vlastních novinářů, poslanců a dalších zaměstnanců. Neměl za sebou prezidenta republiky a komunistickou stranu.

Vysvětlení Babišovy síly je jednoduché:

Za prvé: Andrej Babiš dostal téměř neomezené množství času na nejsilnější televizi NOVA a skoro ve všech silných médiích se mohl rozsáhle vyjadřovat a zatemňovat podstatu věci. Na jeho mediální obraně pracovaly nejen MF DNES a Lidové noviny, nýbrž třeba i nezávislý, ale narudlý deník Právo, který dává Babišovi a jeho lidem rozsáhlý prostor.

Premiér má kolem sebe ohromnou mediální hradbu, která ho chrání a která z každé kritické kauzy udělá především výraznější Babišovu vizibilitu na veřejné scéně. A tím může Babiš dosáhnout toho absurdního efektu, že mu jeho skandály pomáhají. To ovšem vůbec není argument proti tomu, aby novináři zjišťovali informace o jeho činech.

Za druhé: Pak je tu ještě jeden a rovněž podstatný aspekt. Babiš reprezentuje reálnou a mocnou sílu ruské lobby v České republice. To je pravý důvod, proč ho protežuje prezident a proč za ním stojí komunisté i všechny proruské dezinformační weby. Babiš vyjadřuje názor všech antidemokratických sil a v tom je jeho síla. Stanislav Gross žádnou takovou oporu v reálných silokřivkách moci neměl, a proto ho zničil skandál, který oproti Babišovým problémům byl jen totální banalitou.

Štěstí v neštěstí je jen to, že vláda Andreje Babiše nezískala nyní celkovou převahu mezi voliči. Babišovo hnutí ANO opět jen vysálo hlasy ČSSD a KSČM. A zřejmě i Okamurovy strany SPD. Odpůrci liberální demokracie a západního konceptu politické kultury se prostě houfují u hnutí ANO, které je v rozvracení polistopadového systému mnohem výkonnější než třeba komunisté. Proč by měli komunističtí voliči chodit ke svým obstarožním kováříčkům, když mohou jít k tomu velkému kovářovi? Hnutí ANO je mnohem schopnější komunistická strana než KSČM.

Situace v České republice je strašná. Můžeme se těšit na mudrlanty, kteří budou ukazovat na novináře, kteří informacemi o Babišových praktikách dosáhli prý jen toho, že mu nakonec stoupla voličská podpora. Je to překrucování reality. Za Babišovu podporu mohou zejména ti, kdo mu poskytují prostor pro ty tuny lží a hloupostí, kterými manipuluje veřejností. A ti, kteří za ním tak vehementně stojí. Zeman, Filip, a v podstatě i Hamáček a Okamura.

Smyslem zveřejňování pravdivých informací není žádný osobní boj. Smyslem je jen to, aby veřejnost věděla, s čím má tu čest. A každý s tím pak zachází podle svého. Televize NOVA s tím zachází třeba tak, že dá Babišovi půl hodinu v hlavním vysílacím čase. Což dříve nedostával nikdy nikdo.

Česká veřejnost je rozdělená v podstatě přesně na půl na příznivce a odpůrce konceptu západní svobodné společnosti. Mezi odpůrci má Babiš více než dvě třetiny. On samozřejmě chce, aby to tak nevypadalo, ale je to tak. Proto musí chodit na Národní třídu pokládat kytky v noci.

Česká televize

Průzkum agentury Kantar publikovaný v České televizi v neděli 2. prosince

Není zde článek celý?