Lídry zemí EU obvinili z pokrytectví

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, se domnívá, že se vedoucí představitelé zemí EU zachovali pokrytecky, pokud jde o posílení ochrany vnějších hranic společenství a posílení evropské pohraniční agentury Frontex. Jeho slova citovaly německé noviny Welt am Sonntag.

Juncker uvedl, že hlavní představitelé států EU již více než dva roky požadují lepší ochranu vnějších hranic. Podle jeho slov však začali všichni najednou pochybovat.

„Jedná se o zásah do národní suverenity. Pak se všechno vyvíjí příliš rychle a i čísla jsou příliš vysoká. Jde o do očí bijící pokrytectví,“ okomentoval situaci předseda Evropské komise.

Juncker se domnívá, že je zapotřebí jednat rychle, aby bylo možné převzít nad vnějšími hranicemi EU kontrolu.

Evropská komise o nezbytnosti spolupráce v oblasti obrany, bezpečnosti a posílení vnějších hranic informovala již v listopadu roku 2016. Tato iniciativa vznikla na pozadí prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti zvýšit příspěvky evropských spojenců na financování vojenských programů, včetně NATO.

Agentura Frontex byla založena v roce 2004 na základě nařízení Rady Evropské unie. Agentura odpovídá za koordinaci činností národních pohraničních služeb a zajišťuje spolehlivost vnějších hranic Evropské unie.


Není zde článek celý?